Tarihi Lokantalar Bir Kitapta Buluşuyor

İSTANBUL-Türkiye’nin en eski 100 lokantasının tarihi hikâyelerinin anlatıldığı 100 Tarihi Lokanta isimli kitap raflardaki yerini aldı. Tıp doktoru Oğuz Erkara’nın yaptığı araştırmaların, mülakatların yer aldığı kitap Lokanta Dünyası ve Cinius Yayıncılık işbirliği ile yayınlandı.

100 Tarihi Lokanta isimli kitapta eski Başbakanlardan Bülent Ecevit’in eşi Rahşan Ecevit’e evlenme teklif ettiği lokantadan, 100 yıldır aynı masaları kullanan lokantaya, hakkında şarkı yazılan lokantadan, kebabı metreyle satan lokantaya, kuru fasulyenin gazını alan lokantadan, adını Atatürk’ün koyduğu lokantaya kadar tarihi işletmelerin hikayelerine yer veriliyor.

Türkçe ve İngilizce olarak hazırlanan kitap, ülkemizi tanımak isteyen turistlerin yanı sıra farklı tat arayanların da beğenisine sunuluyor.

Dr. Oğuz Erkara, iki yıl süren araştırmalar sonucunda derlediği kitabının, lokantacı olmak isteyenler için bir yol haritası olmasını umduğunu belirterek, bir doktor olarak böyle bir kitap yazma nedenini şu sözler ile anlatıyor:

“Bence çağdaş bir insanın mutlaka bir hobisi olmalıdır. Çünkü hobiler insanların sosyal ve ruhsal yönden sağlıklı olmasını sağlar. Benim hobim ise lokantalar. Bir lokantaya gitmek çocukluğumdan beri oldukça ilgimi çeker. Çocukken tezgahtaki yemekleri, fırındaki pideleri, ızgaraları ilgiyle izlerdim, en çok da garsonun tepemize dikilip yemek çeşitlerini saymasına bayılırdım. Ne iş yapıyor olursa olsun birçok insanın bir lokanta açma hayali vardır. Bir kısmı bunu gerçekleştirir; başarılı olur ya da olamaz. Hep bunun nedenini merak ederdim. Bu nedenle tarihi olarak nitelendirebileceğimiz, uzun yıllardır var olan lokantaları incelemek ve nasıl ayakta kalabildiklerini öğrenmek istedim. Yaptığım görüşmeler sırasında öğrendiğim hikayeleri de kitap haline getirdim. Umarım bu kitapta yer alan hikayeler, bana verdiği keyfi değerli okuyuculara da verir.”

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.