Tarihin Sıfır Noktasındaki Surlar Onarılacak

ŞANLIURFA-Dünya tarihinin başlangıç noktası olarak nitelendirilen Şanlıurfa’nın Harran ilçesindeki Harran Kalesi ve surları ilk defa onarılacak. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın 2011 bütçesinde kale ve surların onarımı için bütçe ayrıldı.

Dünya tarihinin sıfır noktasındaki yerleşim yeri olan Harran Surları’nın ilk defa onarılacağını belirten Şanlıurfa Kültür Ve Turizm İl Müdürü Selami Yıldız, onarılacak 4 kilometrelik Harran Surları’nın bütün bürokratik işlemlerinin tamamlandığını, kısa bir süre içinde onarıma başlanacağını vurguladı.

İl Kültür ve Turizm Müdürü Selami Yıldız yaptığı basın açıklamasında, “Kültür ve Turizm Bakanlığımızın finansmanıyla 4 kilometrelik Harran Şehir Surlarının ilk defa röleve, restitüsyon ve restorasyon projelerinin hizmet alımını yaptık. Projeler tamamlandı, 31 Kasım 2010 tarihinde Şanlıurfa Kültür ve Tabiat Varlıkları Koruma Bölge Kurulu’nda görüşülerek uygun görüldü. Harran Kalesi ile birlikte, Harran Surları’nın onarım iş de Kültür ve Turizm Bakanlığımızın 2011 yatırım programına alındı. 2011 yılında Harran Şehir Surlarının restorasyon ve çevre düzenleme uygulama işlerini ihale edeceğiz.” dedi.

Harran şehir surları, elips şeklindeki Harran, bazı kaynaklara göre 8, bazı kaynaklara göre 6 adet kapısı, 187 adet burcu olan, kesme taşlardan inşa edilmiş müstahkem bir sur ile çevrilmiş. Surların dışında yer alan ve günümüzde toprakla dolmuş olan hendeğin eskiden su ile dolu olduğu biliniyor. Şehrin güney-doğu köşesinde kesintiye uğrayan surların yerini İçkale tamamlamaktadır. Harran surları günümüzde yer yer yıkılmış olmasına rağmen çepeçevre izlenebilmektedir. Kapılardan sadece Halep Kapısı ayakta.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.