Tavukların beslenme şekilleri yumurtalarının besin değerlerini etkiliyor

 

Tavukların yedikleri yumurtalarını etkiliyor. (Photos.com)

Yapılan son araştırma, tavukların yedikleri besinlerin, aynı tavukların yumurtalarını yiyen tüketicilerini de etkilediğini ortaya çıkardı.

Tel Aviv Üniversitesi Sağlık Fakültesi’nden Dr. Niva Shapira ve araştırma grubu, tavukların beslenmesi için antioksidan oranının yüksek olduğu, omega-6 oranının ise düşük olduğu dolayısıyla negatif sağlık etkileri olduğu bilinen özel formüle edilmiş bir yem ürettiler. Bu yem, daha sonra tavuklara çok küçük yaşlardayken verilmeye başlandı. Araştırmacılar, bu tavukların yumurtalarını, istenilen besin değerlerine ulaşıp ulaşmadığını anlamak üzere incelediler. Daha sonra aynı yumurtaları insanlara yedirerek, onların üzerinde de nasıl bir etki yarattığını test ettiler.

Test katılımcıları, üç ayrı gruptan oluşuyordu. İlk gruptan , özel üretilen yumurtalardan günde iki adet yemeleri, ikinci gruptan marketlerde satılan standart yumurtalardan günde iki adet yemeleri ve son gruptan ise sadece haftada ikiden dörde kadar standart yumurtalardan yemeleri istendi.

Test sonucunda, günde iki adet omega-6 içeren standart yumurtalardan yiyen grubun LDL (düşük yoğunluklu lipoproteinler) yani kötü kolestrollerinin yüzde 40 oranında arttığı görüldü. Diğer yandan, özel üretilen yüksek antioksidan içeren ve omega-6 oranı da düşük olan yumurtalardan yiyenlerle, sadece haftada ikiden dörde kadar standart yumurta yiyenlerin LDL (kötü kolestrol) oranları ise birbirlerine benzerlik gösterdi.

Dr. Shapira’nın basın açıklamasında belirttiğine göre, özel üretilmiş yumurtalardan günde iki adet yiyebilir ve hala sağlıklı kalabiliriz.

Araştırma sonuçları, Tarım ve Gıda Kimyası dergisi tarafından yayınlanmıştı.

Orjinal ingilizce metin

 

 

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.