Tayland Bangkok’ta Hizbullah Terörü Tehdidi

Tayland’da Hizbullah Tarafından İsrail ve ABD’lilere karşı Tehdit

Tayland bomba ekibi 10 Ocak tarihinde meydana gelen bombalı saldırının ardından bir arabanın enkazını incelerken (Madaree Tohlala

Tayland Bankok’ta İsrail ve Amerikalılara karşı bir terör eylemi planlayan ve Hizbullah üyesi olduğu iddia edilen  bir kişi Tayland polisi tarafından tutuklandı. Hizbullah üyesinin tutuklanması ile terör planının engellendiği belirtildi.

Bangkok Post’a göre, Tayland Savunma Bakanı Yutthasak Sasiprapa, hedeflenen terör alanının İsrail ve Amerikalıların en çok bulunduğu bölge olduğu açıklamasını yaptı.

Yutthasak, 18 Aralık tarihinde Tayland istihbarat ajansının İsrail Mossad Ajansından Hizbullah mensupları ile ilgili ihbar aldıklarını söyledi. Tayland’a saldırma planları olduğu belirtilen grup, ABD Dışişleri Bakanlığı tarafından Lübnan tabanlı terör örgütü olarak etiketlenmişti.

Hizbullah mensubu Ghaleb Ebu Zainab, Lübnan televizyonundan yaptığı açıklamada yakalanan İsveç-Lübnan vatandaşı olan Hüseyin Atris’in Hizbullah üyesi olmadığını söyledi.

İsmi açıklanmayan bir Tayland’lı yetkili, Haaretz gazetesine verdiği demeçte, bir şüphelinin tutuklanmasına rağmen, “İnsan avı tehdidi hala devam ediyor, hala farklı durumlar olabilir” dedi. İsrailler hala Bangkok’tan uzak durulmasını tavsiye ediyorlar.

Başka bir kaynaktan gazeteye verilen bilgi ise, “Tayland’lı yetkililer potansiyel hedef olabilecek yerleri sıkı güvenlik içine alıyorlar” yönünde oldu.

Tayland’lı yetkililer pazartesi günü bomba yapımında kullanılan malzeme stoğu tespit ettiler.

Bangkok Post’a göre Hüseyin Atris’in yönlendirdiği binaya 200’den fazla polis gönderildi ve bu binada bomba yapımında kullanılan 9600 kilo gübre ve 290 litre amonyum nitrat bulundu.

Orijinal İngilizce Metin

Etiketler:Hizbullah,Terör,Tayland,İsrail,ABD

İlgili Haberler:

Lübnan’da Hizbullah Yumuşak Darbe Yaptı Sünniler Ayaklandı

İran Cumhurbaşkanı Ahmedinejad, Hizbullah’a Güç Verdi

Lübnan Başkanı Saad Hariri İç Savaş İstemiyoruz Dedi

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.