Tayland-Kamboçya Sınırında Çatışmalar 4. Gün De Devam Etti

Tayland ve Kamboçya askerleri, artık 4. gündür iki ülke sınırındaki tartışmalı bölge dolayısı ile çatışıyor. Tartışmalı bölgede 900 yıllık bir tapınak yer alırken, Kamboçya Birleşmiş Milletler’den (BM) olaya müdahale etmesini istedi.

Tayland ve Kamboçya sınırındaki ve her iki ülkenin de hak iddia ettiği ve 11. yüzyıldan kalan Preah Vihear tapınağı çevresinde bugün de çatışma sesleri duyuldu. Görgü tanıkları topçu atışları ile ağır makineli tüfeklerden ateş edildiğini ifade etti.

Kamboçya ve Tayland orduları arasındaki sınırdaki çatışma geçtiğimiz cuma günü başlarken, ilk iki günkü çatışmalarda toplam 5 kişinin öldüğü bildirildi. Bölgedeki sınır anlaşmazlığı, 2008’de Kamboçya’nın Hindu tapınağını Dünya Mirası listesine eklemesi ile alevlenmiş ve çatışmalara sebep olmuştu.

Bu arada Kamboçya Başbakanı Hun Sen, BM Güvelik Konseyi’ne acil toplanma çağrısı yaptı. Hun Sen, Tayland’ı Kamboçyalıların ölümü ile sonuçlanan “saldırganlığını tekrarlamakla” suçlayarak, çatışmalarda tapınağın bir kanadının çöktüğünü kaydetti.

Öte yandan çatışmalar sonucu can kaybı ile ilgili çelişkili açıklamalar yapılıyor. Kamboçya hükümeti, ikisi asker toplam 3 vatandaşının öldüğünü belirtti. Tayland medyası ise en az 64 Kamboçyalının öldüğünü iddia etse de bu rakam henüz doğrulanmadı.

Tayland ordusu ise kendi tarafından biri asker ve biri köylü olmak üzere toplam iki kişinin öldüğünü doğruladı. Ayrıca en az 20 Tayland askerinin yaralandığı aktarıldı.

Tayland ve Kamboçya tarafından binlerce kişinin köylerini terk etmek zorunda kaldığı ifade edilirken, her iki taraf da bir birini ilk ateş etmek ve sınırı ihlal etmekle suçluyor.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.