Tayland mahkemesi, devrik başbakanın terörizm suçundan tutuklanma kararı aldı

BANGKOKTayland mahkemesi, bugün aldığı bir kararla, devrik Başbakan Thaksin Shinawatra’nın terörizm suçundan tutuklanması yönünde bir karar aldı. Shinawatra, geçtiğimiz iki ay boyunca ülkede düzenlenen gösteriler ve şiddet olaylarını başlatmak ve yönetmekle suçlanıyor.Tayland Özel Araştırma Bölümü Başkanı Tharit Pengdit, devrik başbakan ve yurtdışına kaçan oligark için küresel çapta tutuklama çalışmaları başlatılacağını ifade etti. Pengdi, “Mahkeme, Shinawatra’nın ülkedeki şiddet olaylarının arkasındaki ana beyin olduğuna karar vermek için yeterli delile sahip.” dedi

Hükümet yetkilileri ise Thaksin Shinawatra’nın ülkedeki 10 haftalık hükümet karşıtı gösterileri finanse etmek için günde 1,5 milyon dolar harcadığını ifade ediyor. Ayrıca gösterilerde çıkan çatışmalarda kullanılan silahlar ile kiralık askerlerin de Kolombiya’dan getirildiği belirtiliyor. Tayland’ın devrik lideri terörizm suçundan yargılanırsa ölü cezası alabilir.

Shinawatra ise kendi Twitter adresinde yayınladığı açıklamada, hakkındaki suçlamaları yalanladı.

Tayland’da Kırmızı Gömlekliler olarak bilinen muhalif ve Shinawatra yanlısı grubun 10 hafta boyunca devam eden gösterilerde çıkan şiddet olaylarında 85 kişi ölmüş ve bin 400 kişi yaralanmıştı. Başkent Bangkok’ta olayların son günlerinde 40’dan fazla bina yakılmıştı.

Tayland’da 2006’daki devrim sonrası yurtdışına kaçan Shinawatra, en son Karadağ’da görülmüştü.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.