Tayland Otomotiv Fuarında 30 Bin Araç Satıldı

BANGKOK – Tayland’ın başkenti Bangkok’ta düzenlenen uluslararası otomotiv fuarında sergilenen arabalar göz kamaştırırken, yetkililer 30 bin aracın satıldığını bildirdi.
Tayland’daki ‘27. Tayland Uluslararası Otomotiv Fuarı’nda (The 27’th Thailand International Motor Show Expo) görücüye çıkan araçlar nefesleri kesti. Bangkok’ta 1 Aralık’ta başlayan ve dün sona eren fuarda bu seneki kavram ‘sürdürülebilir sürüş’ olarak belirlendi.
Yetkililer cumartesi itibariyle fuarda 27 bin aracın ön siparişinin verildiğini ve son gün 3 binden fazla aracın sipariş alındığının açıkladı.
Fuara hem Uzakdoğu hem de Avrupa menşeli hemen hemen tüm otomotiv markaları katılırken, önceki yılların aksine en çok ilgiyi çeken araçlar spor ve binek otomobiller değil ekonomik arabalarla MPV (multi purpose vehicle-çok amaçlı araç) sınıfındaki araçlar oldu.
Bu seneki fuarda dünya piyasasında çok tanınmayan fakat Japonya’da çok tutulan Toyota Estima Hybrid ve Nissan Cube gibi bağımsız firmalarca ithal edilen modeller dikkat çekti.
Bunun yanında Toyota’nın dünyaca ünlü hibrid modeli Prius, fuarın en çok ilgi çeken araçlarından oldu. İlginin en büyük nedenini ise hiç şüphesiz Toyota’nın Prius modelini Tayland’da üretme kararı oluşturdu.
Tayland’ın ucuz ve kaliteli işgücüyle hükümetin çevre dostu araçlar için sunduğu vergi avantajları birleşince Prius Toyota’nın Tayland’da Camry’den sonra ürettiği ikinci hibrit model oldu.
Fuarın bir başka gözde modeli ise Honda’nın Brio prototipi oldu. Dünya üzerinde ilk defa bu fuarda görücüye çıkan Brio’nun teknik özellikleri açıklanmasa da 1.2 litre hacminde ve 1 litre benzinle en az 20 kilometre yol kat edeceği biliniyor.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.