Tayland’da yine ortalık karıştı: 8 ölü, 101 yaralı

BANGKOKTayland’da ordu ile ‘kırmızı gömlekliler’ olarak bilinen muhalif grup arasında çıkan çatışmalarda 8 kişinin öldüğü, 101 kişinin de yaralandığı bildirildi.

Tayland ordusu, başkent Bangkok’un merkezi alışveriş alanını iki aydır işgal eden ve protestolar düzenleyen devrik Başbakan Thaksin Shinawatra yanlısı muhalif grupla çatıştı. Askerler kırmızı gömleklilerin gösterileri son vermek ve sokakları muhalefetin işgalinden kurtarmak için gösterilere müdahale etti. Göstericilerin karşılık vermesi ile Bangkok sokakları savaş alanına döndü. Askerler eylemcilere ateş ederken, göstericiler de karşılık verdi. Zaman zaman patlama seslerinin duyulduğu kentte olaylarda 8 kişinin öldüğü bildirildi. Olaylarda 101 yaralı olduğu gelen bilgiler arasında.

Tayland’da sekiz hafta önce başlayan gösterilerde geçtiğimiz ay askerler ve çoğu kırsal ve yoksul kesimden olan ‘kırmızı gömlekli’ göstericiler arasında çıkan çatışmalarda 27 kişi ölmüş ve bine yakın kişi de yaralanmıştı. Göstericiler Başbakan Abhisit Vejjajiva’nın istifasını ve erken seçim talep ediyor. Geçtiğimiz günlerde Vejjajiva’nın göstericilerle uzlaşma çabaları başarısız sonuçlanmıştı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.