Tayland’daki çatışmalar: 8 ölü, 521 yaralı

BANGKOKTayland’da ‘kırmızılı’ göstericiler ile güvenlik güçleri arasında yaşanan çatışmalarda toplam sekiz kişinin öldüğü bildirildi. Olaylarda toplan 521 kişinin de yaralandığı belirtildi.

Tayland Vali Yardımcısı Malinee Sukavrejworakit, kırmızılı göstericiler ile askerler arasında çıkan çatışmalarda dördü sivil, dördü asker toplam sekiz kişinin öldüğünü ifade etti. Tayland Acil Tıbbi Yardım Merkezi’nde yapılan açıklamada ise olaylarda yaralı sayının 521’e yükseldiği kaydedildi. Bu arada Bangkok’taki bir hastane ölenler arasında bir Japon gazeteci olduğunu açıklamıştı.

Öte yandan Tayland ordusu yetkilisi, Bangkok’ta göstericiler ile çatışan güvenlik güçlerini geri çekildiğini bildirdi. Tayland ordu sözcüsü Albay Sansern Kaewkamnerd, ‘kırmızılılar’ ile çatışan askerlerin geri çekildiğini açıkladı. Tayland ulusal televizyonundan göstericilere de seslenen Albay Kaewkamnerd, ‘kırmızılıların’ da geri çekilmesini istedi. Taylandlı yetkili, üst düzey bir hükümet görevlisinin, Bangkok’ta ‘barışın yeniden sağlanması’ için çalışmalar yapılmasını istediğini ifade etti. Tayland ordu sözcüsü ayrıca göstericilerin çatışmalarda gerçek kurşun ve bombalar kullandığını da kaydetti.

Tayland’da yaklaşık bir aydır gösteriler düzenleyen kırmızılı göstericilerin ana kampını dağıtmak isteyen askerler, sabah saatlerinden itibaren göstericilere müdahale etti. Göstericilerin ana yerleşkesini akşama kadar dağıtma sözü veren askerler, başarısız oldu. Güvenlik güçlerinin göstericilere göz yaşartıcı gaz ve plastik mermi ile müdahale ettiği ve kırmızılıların Molotoflarla karşılık verdiği kaydediliyor.

Askerler Bangkok’ta göstericilere müdahale ederken, ilk defa kırmızılıların eylemleri Başkent dışına taştı. Yerel televizyona konuşan bir gördü tanığı yüzlerde ‘kırmızlı’ göstericinin ülkenin kuzeyindeki iki şehirde zorla hükümet binalarına girdiğini anlattı.

Tayland ordu sözcüsü Sansern Kaewkamnerd, güvenlik güçlerinin göstericilerin işgal ettiği bölgeleri ele geçirmeye çalışırken, askerlerin gerçek mermilerle havaya ateş ettiğini ifade etti. Kaewkamnerd, askerlerin bunun dışında sadece plastik mermi kullandığını da vurguladı. Tayland ordu yetkilisi, olaylarda iki askerin ise kurşun yarası aldığını kaydetti.

Bangkok’ta uzun süredir gösteri düzenleyen kırmızılılar, Tayland Başbakanı Abhisit Vejjajiva’nın istifasını isteyerek, ergen seçimlerin yapılmasını talep ediyor. Tayland’da son bir aydır aralıksız gösteriler düzenleyen muhalif ‘kırmızılı’ grup, geçtiğimiz günlerde parlamentonun bahçesine ve devlet telekomünikasyon binasına girmişti. Göstericiler ile güvenlik güçleri arasında ilk çatışmalar dün yaşanmıştı. Telekomünikasyon şirketi yerleşkesine giren göstericiler, yayını durdurulan muhalefetin televizyonunun yeniden başlamasını talep ediyordu.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.