Tayvanlı Falun Dafa Uygulayıcısı Çin’de Tutuklandı

Chung’un üç aile üyesi Cheng Li-chiun, Yu Emi-nu,Tayvan Falun Dafa Derneği başkanı Chang Ching-his ve Falun Dafa insan hakları avukatı Theresa Chu 22 Haziran’da Tayvan’da bir basın toplantısı yaparak Chung Ting adlı Falun Dafa uygulayıcısının acilen serbest bırakılmasını talep etti.

Tayvanlı iş adamı ve Falun Dafa uygulayıcısı Çin’de hala tutuklu

Zhong Yuan & Chen Zhen, Epoch Times

Taipei, Tayvan- Tayvanlı bir iş adamı ve Falun Gong uygulayıcısı olan Chung Ting Çin güvenlik güçleri tarafından gözaltına alındı. Bunun üzerine ailesi medyanın ve politik çevrelerin dikkatini çekmek için bir kampanya başlattı.

Chung Ting-pang 15 Haziran’da  Çin’in Ganzhou şehrine akrabalarını ziyarete gitmiş ve 18 Haziran’da geri dönmesi beklenirken evine dönmemiştir. Bu arada telefonlara da cevap vermemiştir.

1999 yılından beri Çin’de işkenceye uğrayan Falun Gong hakkında açılan bir soruşturmaya yardım etmek için Çin’e giden Chung anakara Çin’de akrabalarının ve kızı Chung Ai’ın verdiği bilgilere göre, güvenlik güçleri tarafından götürülmüştür.

Chung’un kızı Chung Ai internette yayınladığı mektubunda Komünist Parti’nin babasını acil olarak serbest bırakması için Tayvan Hükümeti’nden yardım talep etti. Ancak şu an iktidarda olan Tayvan başbakanı Ma Ying-jeou’nun Çin’e sözünü geçirebilmesi kolay gözükmüyor.

Chung Ai kendisinin Falun Dafa uygulamadığını fakat babasının Falu Dafa uygulaması sonucu ailesine huzur ve barış geldiğini vurgulayarak uygulamanın insanlara nasıl daha iyi birer insan olabileceklerini öğrettiğini söyledi. Ayrıca Çin Kominist Partisi’nin  Falun Dafa hakkında anlattıklarının doğru olmadığını da belirtti.

Çin’in Falun Dafa uygulayıcılarına yaptığı işkence ve katliamlarda avukatlık görevi üstlenen Theresa Chu, Chung’un çok büyük bir ihtimalle, şu anda çok güçlü, yasal olmayan ve amacı sadece ve sadece Falun Dafa’yı yok etmek olan gizli bir polis örgütünün elinde olabileceğini belirtti.

1998 yılından bugüne kadar 14 Tayvanlı Falun Dafa uygulayıcısının Çin’e gitmeleri üzerine tutuklanıp işkenceye uğradıklarını ve belirli bir süre tutuklu kaldıklarını daha sonra da süreleri bitmeden serbest bırakıldıklarını belirtti. “Biz Chung’un da en kısa zamanda şartsız serbest bırakılmasını, ailesi ve ülkesi Tayvan’a geri gönderilmesini talep ediyoruz” dedi.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.