TBMM Başkanı Mehmet Ali Şahin: Balyoz Davasında Tutuklananlar, Henüz Suçlu Değiller

TBMM Başkanı Mehmet Ali Şahin, Balyoz davası kapsamında gerçekleştirilen tutuklamaların tamamen yargısal bir faaliyet olduğunu söyledi.

Şahin, Meclis’te gazetecilerin, ”Balyoz Planı” davası kapsamında bazı emekli ve muvazzaf subayların tutuklanmasına ilişkin sorusunu cevapladı.

Şahin, Türkiye’de kuvvetler ayrılığı ilkesi olduğuna işaret ederek, ”Üç erk ayrı ayrı alanda faaliyette bulunurlar. Sorduğunuz soru tamamen bir yargısal faaliyettir. Türk yargı sisteminde adalet sistemine hizmet etmeye çalışan hâkim ve savcı arkadaşlarımın yasal çerçevede yürüttükleri işlemde benim, ‘doğru, yanlış, haklı, haksız’ gibi bir değerlendirme yapmam mümkün değil. Hiç kimsenin de böyle bir değerlendirme yapmaması gerekir. Tutuklananlar, henüz suçlu değiller. Haklarında iddialar var. Yargılanacaklar. Şu anda sanık durumundadırlar. O nedenle yargı sürecini takip etmenin dışında demokratik bir ülkede bize ve başka organlara başka bir görev düşmez diye değerlendiriyorum.” dedi.

Odatv’de yapılan aramalar ve gözaltılarla ilgili soruya ise Şahin şu cevabı verdi: “O da yargısal bir faaliyet bildiğim kadarıyla. Cumhuriyet başsavcılığının girişimiyle başlatılmış bir soruşturma olması gerekir. Takip edip göreceğiz. Dolayısıyla yargı görevini yapacak, yasama görevini yapacak, hükümet görevini yapacak. Bu demokratik olmanın bir gereğidir.”

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.