Tenisçi Çağla Büyükakçay’a Turkcell’den Destekleme Kararı

Turkcell Kurumsal İletişim ve İlişkilerden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Koray Öztürkler, “Kurulduğumuz günden bu yana Türk sporunda başarıların yarınlara taşınabilmesi ve kalıcı olabilmesi için hem takım sporlarına hem de bireysel sporlara önemli destekler veriyoruz. Sponsoru olduğumuz Marsel İlhan Türk tenisinde birçok ilke imza atarak hepimizi gururlandırdı. Şimdi de performansıyla büyük ümit vadeden Çağla’yı başarı yolunda destekleme kararı aldık ve kendisine inancımız tam” diyerek gelişmeyi değerlendirdi ve şunları ekledi; 

“Geleceğe Koşanlar projemizle 180 genç sporcumuzu profesyonel şartlarda eğitiyoruz. Hedefimiz 6 dalda ülkemize madalya getirecek sporcular yetiştirmek. Marsel İlhan ve Çağla Büyükakçay, bu gençlerimiz için çok önemli iki örnektir. Doğru yöntemlerle çok çalışarak başarılı olmak mümkündür ve başarı yolunda sizi destekleyenler mutlaka çıkacaktır.” 

Bu kapsamda Tenis Federasyonu ile bir işbirliği modeli oluşturduklarını belirten Öztürkler, Turkcell ve Federasyon el ele vererek iki sporcumuzun yurtdışında büyük başarılara imza atacaklarına inandığını belirtti. 

Toplantıdan sonra konuşan Türkiye Tenis Federasyonu Başkanı Ayda Uluç da, “Turkcell’in ana sponsorluğunda ve federasyon himayesinde genç ve ümit vaad eden sporcularımızın başarıdan başarıya koşmaları en büyük idealimiz. İnanıyorum ki, Türkiye’de gurur kaynağı olan sporcularımız, kısa sürede dünyada da seslerini duyuracaklar.” diye konuştu. 

Turkcell’in Çağla Büyükakçay’a sağladığı destek paketinde antrenör temini, yurtdışı turnuva masraflarının karşılanması ve başarı prim sisteminin bulunduğu belirtildi. 

  

ÇAĞLA BÜYÜKAKÇAY HAKKINDA 

Grand Slam’de ülkemizi tek bayanlarda temsil edecek ilk kadın tenisçi Çağla Büyükakçay, 20 yaşında ve 8 yaşından beri tenis oynuyor. Adana’da doğan Büyükakçay, ablasının üniversiteyi kazanmasından sonra ailesiyle İstanbul’a taşındı ve Özdemir Sabancı Lisesi’nde öğrenimini sürdürdü. 

İstanbul’a geldikten sonra Enka’da tenise devam eden Çağla, bir süre sonra tenis uğruna eğitimine ara verdi ve liseyi dışarıdan bitirdi. Marmara Üniversitesi Spor Yöneticiliği bölümünü kazanan Çağla, ikinci sınıfta ama turnuvaları nedeniyle derslerine devam edemiyor. 

Günde 7 saat tenis çalışan Çağla, 12 yaşından itibaren katıldığı tüm yaş grubu turnuvalarını birinci olarak bitirdi. Henüz 16 yaşındayken 18 yaş grubunda birincilikler kazandı. Kendisi, 15 yaşında A Milli Takıma girme başarısını gösteren ilk kadın sporcumuz ve halen milli takımda görev yapıyor. 

Çağla, 18 yaşında ilk uluslararası turnuvasını kazandı. 2009 yılında uluslararası turnuvalarda iki yarı final oynadı. ATP listesinde 250. sıraya kadar yükselen Çağla, Ukrayna’nın Harkiv ve İspanya’nın Valladolid kentlerinde gerçekleştirilen 25’er bin dolar ödüllü iki turnuvada şampiyonluğa ulaşarak bir sıçrama yaptı ve 187. sıraya yükseldi. Şu an itibarıyla sıralamada 194. sırada. Bunun da, tek bayanlarda Türkiye adına bir ilk olduğu belirtildi. 

 

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.