Terk Edilmiş Bölge: Fukuşima Bölgesi (Video)

Japon bir gazeteci ülkede radyasyondan etkilenen bölge olan Fukuşima bölgesine girdi ve sokakların terk edilmişliğini saniye saniye kaydetti. Aracına radyasyon ölçüm cihazı koyarak bölgeye giren gazeteci çektiği görüntüleri daha sonra you tube’da yayınladı.

(Getty Images)

11 Mart’ta ülke genelinde meydana gelen felaketten sonra Fukuşima bölgesindeki santraller zarar görmüş ve sızan radyasyondan dolayı bölgenin 20 km etrafındaki tüm bölge boşaltılmıştı. Japon gazeteci tsunami sonrası yıkılan köprülerin ve evlerin olduğu gibi bırakıldığını ayrıca evcil hayvanların sokaklarda başıboş dolaştıklarını görüntülüyor.

Gazeteci 17 km’lik çembere girdiğinde buradaki radyasyon oranının 2 µSV’nin üzerine çıktığını yani ülkenin belirlediği yasal sınırdan binlerce kat daha fazla olduğunu tespit etmiş. Güvenlik açısından bölgenin 1,5 km yakınına hiçbir gazeteci yaklaştırılmıyor.

Her sene Japonya’da geleneksel “Hanami” yani çiçek sergilenmesi partileri düzenlenirdi. Meyve ağaçlarının çiçekleri açtığı vakit tüm halk piknikler düzenler ve Saki içerlerdi. Fakat bu sene meydana gelen tsunami ve depremden sonra geleneksel partiler düzenlenmiyor.

Tokyo belediye başkanı Shintaro Ishihara 29 Martta verdiği bir basın toplantısında “Sırf meyve çiçekleri açtı diye, bu piknikler yapıp içki içebileceğimiz anlamına gelmiyor” dedi.

 

Yoruma kapalı.