The Times: Türkiye’deki Hıristiyan Toplumu Ergenekon’dan Korkuyor

LONDRAİngiliz The Times gazetesi, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin (AİHM) Büyükada’daki Rum Yetimhanesi’nin geri iade edilmesiyle ilgili kararını değerlendirdiği haberinde, Türkiye’deki Hıristiyan toplumun derin devlet örgütlerinden korktuğunu iddia etti. AİHM’nin ilgili kararını hatırlatan The Times, 40 yıldır sahipsiz bir şekilde duran yetimhane binasının 3 ay içinde Patrikhane’ye verileceğini, bunun da Patrikhane için büyük bir zafer olduğunu savundu. AİHM’nin bu kararının, Türkiye’de on yıllar önce el konulan bir çok mülkün Hıristiyan toplumuna geri iadesi için emsal oluşturabileceğine dikkat çeken The Times, yaklaşık bin civarında özel mülkün Vakıflar Genel Müdürlüğü’nün elinde olduğunu yazdı. Gazete, bir Türk avukatın Türkiye’de hükümetin elinde bulunan çok sayıda özel mülkün AİHM’nin söz konusu kararıyla birlikte geri iadesi için emsal oluşturabileceğine yönelik sözlerine yer verdi.

 

“AK PARTİ ÖNEMLİ İLERLEMELER KAYDETTİ AMA HIRİSTİYAN TOPLUM DERİN DEVLETTEN KORKUYOR”

AK Parti hükümetinin Türkiye’de yaşayan Hıristiyan toplum için önemli yasa değişiklikleri gerçekleştirdiğini yazan The Times, “Ancak Hıristiyan toplum hala baskı korkusu yaşıyor. Özellikle de Türk ordusu ve bürokrasi içine yerleşmiş aşırı milliyetçi derin devlet örgütlerinden korkuyorlar” ifadelerine dikkat çekti.

 

Türkiye’deki Rum halkının yıllar öncesine göre şu an çok daha az sayıda olduğu öne sürülen haberde, 1700 yıldır İstanbul’da bulunan Ortodoks Partikhanesi’nin dünyada 300 milyon Hıristiyan toplumu temsil etitği ancak Türk hükümetinin Partikhane’nin ekümenlik rolünü kabul etmediği belirtidi.

 

 

 

 

 

 

 

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.