Tiananmen Meydanı Katliamının 25. Yıldönümünde 200.000 kişi Hong Kong’da Biraraya Geldi

200.000 kişi mum ışıkları ile Tiananmen katliamını andı (Fotoğraf: Jessica Hromas, Getty Images)
200.000 kişi mum ışıkları ile Tiananmen katliamını andı (Fotoğraf: Jessica Hromas, Getty Images)

4 Haziran günü Pekin’deki Tiananmen Meydanı’nda 25 yıl önce yaşanan katliamı anmak için, Hong Kong’da büyük bir gösteri gerçekleşti. Yaklaşık 200.000 kişi biraraya gelerek mum ışığı ile nöbet tuttu.

Gençler Tiananmen Meydanında hayatını kaybedenlerin isimlerini tek tek okudu, on binlerce genç ve yaşlı insan yüksek sesle “Freedom now” (“Özgürlük şimdi”) diye bağırdılar ve gece geç saatlere kadar mum nöbeti tuttular.

Pekin’de ise 4 Haziran günü her yer kapatıldı, Tiananmen Meydanı çevresinde önlem alındı, avukatlar ve insan haklarını savunanlar günler öncesinden tutuklandı, gözaltına alındı. Ancak tüm dünyanın izlediği gibi devletin 1989 olaylarının unutulması için gösterdiği çaba sonuçsuz kaldı.

Bundan tam 25 yıl önce, Pekin’de Tiananmen Meydanı’nda öğrenci protestolarını bastırmak üzere meydana tanklar girmişti.

3 ve 4 Haziran 1989 tarihinde, tanklar eşliğinde askerlerin şehrin kalbine girmesi ve Tiananmen Meydanındaki yüzlerce hatta binlerce protestocuyu öldürmesi ile ilgili olarak bu kadar yıl geçmiş olmasına rağmen, Çin hiçbir kamu tartışmasına izin vermemekte. Hükümet tutuklanan ve hayatını kaybedenlerin sayısı ile ilgili hiçbir resmi bilgi yayınlanmamıştır.

Pekin’in resmi açıklamasına göre, öğrenci liderliğinde başlayan protestolar iktidardaki Komünist Parti’yi devirmeyi ve Çin’i kaosa sürüklemeyi hedefliyordu. Protesto önderleri ise sadece daha fazla demokrasi ve özgürlük ile birlikte parti içindeki yolsuzluğun ve çıkar ilişkilerinin sona ermesini istediklerini söylemişti.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.