‘Tiananmen Meydanı’nda Kendini Yakma Eylemi’ Falun Gong’a Yapılan Zulmü Meşrulaştırmak İçin Çin Rejimi Tarafından Tasarlanan Çirkin Bir Oyundur

'Tiananmen Meydanı’nda Kendini Yakma Eylemi' Falun Gong’a Yapılan Zulmü Meşrulaştırmak İçin Çin Rejimi Tarafından Tasarlanan Çirkin Bir Oyundur
‘Tiananmen Meydanı’nda Kendini Yakma Eylemi’ Falun Gong’a Karşı Çin Rejimi Tarafından Tasarlanan Çirkin Bir Oyundur

Pekin’in merkezinde 23 Ocak 2001’de meydana gelen sözde “Tiananmen Meydanı’nda kendini yakma eylemi” bir oyun olup, Çin komünist rejimi tarafından planlandı ve uygulamaya geçirildi. Amacı geleneksel spritüel uygulama olan Falun Gong’u karalamaktı.

Dünya Falun Gong Zulmünü Araştırma Örgütü (WOIPFG), “Tiananmen Meydanı’nda kendini yakma” olayının Çin Komünist Partisi eski lideri Jiang Zemin ve Siyasi ve Adli Komitenin eski sekreteri Zhou Yongkang’ın başı çektiği Çin rejimi tarafından tezgâhlanan bir komplo olduğunu gösteren kanıtlar topladı. Bu komplonun amacı, Falun Gong’u karalamak ve Çinli insanların rejimin Falun Gong’a karşı yürüttüğü zulüm politikasını sorgusuz sualsiz izlemesini sağlamaktı.

Kanıtlar dört kilit parçadan oluşmakta:

• Tiananmen Meydanındaki “kendini yakma” sırasında sözde kendini kurban edenlerden biri olan Wang Jindong’a ait “haykırma” sesi üzerine bilgisayar ortamında yapılan konuşma analizi sonucu, CCTV’nin olaydan sonra Wang ile yaptığı röportajın yer aldığı programdaki ses ile Wang’ın meydandaki ses kaydının aynı kişiye ait olmadığını göstermektedir. Bu analiz Tayvan Üniversitesi’ndeki saygın bir ses laboratuvarı tarafından yapılmıştır.

• Jishuitan Hastanesi tarafından yapılan araştırmada, sözde kendini yakanlardan biri olan ve aniden ölen 12 yaşındaki Liu Siying’in rejimin kanıtları yok etmek ve bir tanığı ortadan kaldırmak için onu öldürmüş olabileceğine dair göstergeler ile karşılaşıldı. WOIPFG, Jishuitan Hastanesinde Liu Siying’in tedavi eden hekimlerden detaylı bilgi aldı. Bir doktor Liu’nun tamamen iyileşip, hastaneden taburcu olacakken aniden öldüğünü söyledi. Ölümünden bir gün öncekilerde dâhil Liu’nun elektrokardiyogram ve diğer test sonuçları onun normal olduğu göstermektedir. 17 Mart Cumartesi sabahı saat 8 ila 9 arasında Jishuitan Hastanesi müdürü ve Pekin Tıbbi İşler Bürosu müdürü onu ziyaret ettiler. Onlar uzun bir süre Liu ile konuştular ve bir personele göre o “oldukça hareketli ve aktifti”. Öğlen vakti hekimler Liu’nun durumunun ciddi olduğunu fark ettiler ve bundan kısa bir süre sonra da o öldü. WOIPFG’nin araştırmasında Liu’nun otopsisi Jishuitan Hastanesinde yapılmasına rağmen otopsi raporunun Acil Servis tarafından imzalandığını fark ettiler. Kalp yetmezliğine kısaca değinmenin dışında kamuoyuna ölüm nedeninin tam olarak ne olduğu hiç açıklanmadı.

• Jishuitan Hastanesi, Tiananmen Meydanına 10 km uzaklıkta yer almaktadır. Siren çalan polis aracının öncülüğünde ambulansın bu yolu alması iki saat sürdü. 30 Ocak 2001 tarihinde Xinhua haber ajansının haberine göre, “kendini yakma” olayı 23 Ocak öğleden sonra saat 2:41’de gerçekleşti. Olayın meydana gelmesinden yedi dakikadan kısa bir süre sonra Pekin’deki en iyi yanık tedavi birimine sahip Jishuitan Hastanesinden üç ambulans “kendini yakanları” almak için geldi. Ancak WOIPFG, Jishuitan Hastanesinden birden fazla çalışanla yaptığı görüşmelerde, “kendini yakanların” hastaneye akşam üzeri 5:00 civarında geldiğini doğruladı. Ambulans 20 dakikalık yolu iki saatten fazla bir sürede almıştı. Bu iki saat boyunca neler oldu?

• Çince yayın yapan bağımsız Yeni Tang Hanedanlığı Televizyonu (NTDTV) tarafından hazırlanan ödüllü “Sahte Ateş” belgeselinde olaydan sonra Çin televizyonunda yayınlanan video görüntülerinin tahlili ile resmi versiyonda bulunan çok sayıda boşluğa dikkat çekilmektedir. Xinhua sürümünün yavaşlatılmış görüntülerinde yanık yaralarından dolayı ölen kadınlardan biri olan Liu Chunling’in yanına gelen askeri bir palto giymiş bir adam tarafından kafasına metal bir çubukla vurulduğu ve başına sert bir darbe aldığı görülmekte. O anında yere düşmekte ve büyük olasılıkla aldığı bu darbe sonucu öldüğü sanılmaktadır. Dahası CCTV yayınladığı görüntülerde meydanı kapsayan kamera görüntülerinin sözde olayın ayrıntılarını yakalamak için ani yakınlaştırma ve uzaklaştırmaların alışılmadık bir serbestliği var. Ayrıca, birçok polis memurunun battaniye yâda diğer ayırt edici araçları taşıyor olmasından bu olayın gerçekleşmesinin beklendiği görünmektedir.

Yukarıdaki kanıtlar, bunun rejimin sahnelediği bir trajedi olduğu iddiasını desteklemektedir.

“Kendini yakma” olayının gerçekleşmesinden bu yana 13 yıl geçti ve bu uydurma olay hakkındaki gerçekler oldukça yayıldı. Lakin Çin komünist rejimi halen Çin içinde ve dışında yalanlarını tekrarlayarak Falun Gong zulmüne devam ediyor. Biz, ÇKP’nin aldatıcı doğasını görmeleri için halkı teşvik ederek, zulme bir son verilmesini talep etmeye ve tüm faillerin adalet önüne çıkarılmasına yardımcı olmaya devam ediyoruz.

Dünya Falun Gong Zulmünü Araştırma Örgütü

Telefon: 1-347-448-5790; Faks: 1-347-402-1444

Posta adresi: P.O. Box 84, New York, NY 10116

Web sitesi: http://www.upholdjustice.org/, http://www.zhuichaguoji.org/

İngilizce metin:  http://www.upholdjustice.org/node/245

Kaynak: http://tr.clearharmony.net/

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.