Tiananmen Meydanındaki Patlama Sansür İle Kapatıldı

Weibo
Weibo

Çin’in Tiananmen meydanında dün öğle saatlerinde bir araç patlama sonrası alev aldı. Olayın ardından meydan boşaltıldı ve bir süreliğine halka kapatıldı. Görgü tanıkları olayın bir intihar eylemi olduğunu ifade etti. Çin Hükümeti olayı kapatmak için sansür uyguladı.

Hassas olan meydan her zaman güvenlik tarafından korunuyordu. Devlet medya şirketi Xinhua’nın haberine göre, bir motorlu araç kalabalığın içine daldı. Olay sonucu 5 kişinin öldüğü ve aralarında turist ve polis memurlarının da yer aldığı 38 kişinin yaralandığı bildirildi.

Öğlen 12:05 sularında bir araç önce barikatlara çarptı ardından da patlama sonucu alev aldı. Arabadaki üç kişi hayatını kaybetti ayrıca bir Filipinli kadın turist ve bir Çinli erkek olay yerinde can verdi.

Çin’in Twitter’ı olarak bilinen sosyal medya sitesi Weibo’da yazılanlara göre insanlar bunun bir intihar girişimi olduğunu düşünüyor. Yüklenen resimlerin çoğu daha sonra silindi. Çin devleti hızlı bir şekilde sosyal medya üzerinden haberi kapatmak için sansür uyguladı.

Yangın bir saat içerisinde söndürüldü ve trafik sonrasında normale döndü.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.