Tiananmen Meydanındaki Sahte Kendini Yakma Olayı Üzerine Uzman Görüşü

CCTV yayınında, polisin elinde tuttuğu şeyin bir “yangın battaniyesi” olduğu iddia ediliyor.
CCTV yayınında, polisin elinde tuttuğu şeyin bir “yangın battaniyesi” olduğu iddia ediliyor.

Beden ve zihin gelişimine yönelik bir qigong uygulaması olan Falun Gong’a karşı Çin’de kamu nefretini kışkırtmak ve böylece halkın kafasındaki zulüm politikasını haklı çıkarmak için Çin hükümeti, 21 Ocak 2001 tarihinde Tiananmen Meydanında kendini ateşe vermesi için bir grup insanı kullandı. Bu olay Tiananmen Meydanında Kendini Yakma Aldatmacası olarak bilinse de, hükümet kamuoyuna kendini yakanların Falun Gong uygulayıcıları olduğunu bildirdi.

Elde edilen tüm kanıtlar bunun Çin Komünist rejimi tarafından sahnelenen bir propaganda gösterisi olduğunu göstermektedir.

Çin’de bir benzin istasyonu sahibi ve aynı zamanda yangın kontrolü konusunda bir uzman, geçtiğimiz günlerde Minghui websitesi muhabiri ile bir röportaj yaptı ve olayla ilgili üç değerlendirmede bulundu:

“1. Yangın Battaniyesi

Çin Merkez Kanalı (CCTV), birkaç ay boyunca her gün bir polisin yangın battaniyesi ile kurbanlardan birinin alevlerini söndürdüğünü iddia eden bu aldatmaca görüntülerini yayınladı. Ama görüntülerdeki battaniye gerçek bir yangın battaniyesi gibi görünmüyor.

Gerçek bir yangın battaniyesi asbestten yapılır. Çin’de sadece benzin istasyonları ve yanıcı malzeme depoları gibi tesisler, itfaiye araçları ve benzinli kamyonlar gibi araçlar, bu tür ekipmanlarla donatılmıştır. Polis arabaları rutin devriyelerinde bunları taşımazlar.

Daha da önemlisi, asbest battaniye genellikle gri renkte ve 20 kilonun üzerinde bir ağırlığa sahiptir. Taşımak için ortalama iki kişi her iki elini de kullanması gerekir. Ancak, CCTV görüntülerinde, polis tek bir eliyle renkli bir battaniye açmaktadır. Bu, Çin’de yaygın olarak bulunan akrilik bir battaniye gibi görünüyor.

2. Yangın Söndürücüler

CCTV görüntülerinde, polis bir düzine kadar yangın söndürücü taşımakta. Onların hepsi 8 kiloluk yangın söndürücülerdi. Çin’de bu boyutta bir söndürücü ancak yukarıda belirtilen özellikteki yerlerde bulunur. Onlar araçlarda bulunmaz.

Söndürücülerin boyutları araca bağlıdır. Çin’de ortalama boy minibüsler bir adet bir kiloluk söndürücü taşır. Büyük bir otobüste, bir veya iki adet 2,5 kiloluk söndürücü olabilir. Hatta benzin taşıyan büyük kamyonlar bile sadece iki adet 4 kiloluk olanları ile donatılmıştır. Görüntülerdeki polislerin o gün bunlara ihtiyaç olabileceğini düşünerek minibüslerinde on taneden fazla 8’er kiloluk söndürücü taşıyor olmaları ihtimali son derece düşüktür.

3. Kendini Yakma

Farklı yanıcı malzemeleri yakmakta farklıdır. 20 yıldan fazla bir süredir bu alanda çalışan bir uzman olarak, her türlü malzemeyi, özellikle de benzini yanarken gördüm. CCTV bu insanların üzerlerine benzin döktüğünü iddia etti ama görüntüleri defalarca izledikten sonra, bunun iddia edildiği gibi bir benzin yangını olmadığı sonucuna vardım.

Benzin, bir özelliğe sahiptir. O, alev aldığında hemen yayılır. Alevler en başından birden parlar ve hızla söner. Her şey çok hızlı olduğundan, eğer önceden hazırlanmamışsa kamerayı o an kurup bu görüntüyü yakalamak kolay değildir.

Ancak her nasılsa CCTV tüm bu olayın görüntülerini çok net bir şekilde yayınladı. Aklımda bunun olabilmesi için sadece iki olasılık var.

Birincisi, benzinden başka bir şey ateşe verildi ki, böylece CCTV yeterli uzunlukta video çekebildi. Ya da, ikinci ihtimal, Televizyon kanalı bu konuyu önceden biliyordu, bu yüzden zaten kamerayı kurup, olayın gerçekleşmesini bekliyordu.

Her iki şekilde de, CCTV bu konuda yalan söylemektedir.”

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.