TİB’e Yapılan Siber Saldırılara İlişkin BTK’dan Basın Açıklaması Geldi

9 Haziran 2011 günü Telekomünikasyon  İletişim Başkanlığı’na gerçekleşen siber saldırılar ve  basında yayılan haberler sonrasında, BTK’dan  basın açılaması geldi.

 

T.C.

BİLGİ TEKNOLOJİLERİ VE İLETİŞİM KURUMU

Basın ve Tüketiciler ile İlişkiler Müşavirliği


9 Haziran 2011 tarihinde gerçekleşen siber saldırıya ilişkin; Telekomünikasyon  İletişim Başkanlığından Kamuoyuna Duyuru

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu, Ankara, 10.06.2011

Aşağıda yer alan açıklama 9 Haziran 2011 tarihinde gerçekleşen siber saldırıya ilişkin TİB tarafından yapılan ilk basın açıklamasıdır. Bazı basın ve yayın organlarında yer aldığı gibi “TİB yetkilileri tarafından yapılan açıklama” şeklindeki ifadeler gerçeği yansıtmamaktadır.

Siber saldırı süreci 9 Haziran 2011 günü saat 17:50 itibari ile başlamış, yükselerek devam etmiş, saat 19:15’de zirve yaparak yaklaşık 2 Gbps hızına kadar çıkmış ve saat 22:00 itibari ile azalarak 4 Mbps hızına kadar düşmüştür.

Bazı basın-yayın organlarında TİB sistemlerine 15 ila 30 dakika süreyle erişilemediği, ayrıca bu saldırının sembolik bir saldırı olduğuna dair haberler yer almıştır. Başkanlığımız sistemleri ilk kez saldırıya uğramamıştır.

Yapılan bu saldırı sembolik değildir. Ayrıca “TİB sistemlerinin 15 ila 30 dakika süreyle erişilemediği”  şeklindeki haberler de kesinlikle doğru değildir. TİB sistemleri 9 Haziran 2011 günü gerçekleşen siber saldırı sebebiyle hiçbir zaman devre dışı kalmamıştır. Alınan bazı güvenlik tedbirleri farklı yorumlanmış ve kesinti şeklinde algılanmıştır.

Ülke dışından gelen saldırılar için gerekli önlemler alınmış, ülke içinden gelen saldıranların da tespit edilmeleri için çalışmalar başlatılmıştır. Elde edilen veriler adli ve idari birimlerle paylaşılacaktır.

Bu saldırılara katılanların kendi bilgisayarlarını, banka şifrelerini ve e-posta şifrelerini 3.şahıslara açmaları kişisel güvenliklerini ve ülke güvenliğini hiçe saydıklarının açık göstergesidir.

Bu süreçte Telekomünikasyon  İletişim Başkanlığı ile uyum içersinde çalışma sergileyen erişim sağlayıcılara, işletmeciler ile kurum ve kuruluşlara teşekkür ederiz.

Kamuoyunun bilgisine saygıyla duyurulur

Yoruma kapalı.