Tibetli insan hakları savunucusu işkence sonucu öldü

Tibet İnsan Hakları ve Demokrasi Merkezi’nin 12 Ağustos tarihli raporuna göre bir Tibetli siyasi tutuklu, hapis cezası sırasında Çinli yetkililer tarafından gördüğü şiddetli işkence sonucu öldü.

Kardze bölgesinden genç Tibetli Thin Lay, Kardze için özgürlük çağrılarına katıldığı için Nisan 2009’da tutuklandı. Gözaltında geçen yedi ay boyunca ağır işkence gördü.

Yetkililer, fiziksel ve psikolojik olarak çok yıpranmış olan Thin Lay’i ölüm döşeğinde ailesine teslim etti. Ailesi fakir olmasına rağmen, Thin Lay’i tedavi ettirmek için çok uğraştı ama kurtaramadı. Henüz 25 yaşında olan Thin Lay 10 Ağustos günü öldü.

Alman insan hakları grubu olan Internationale Gesellschaft für Menschenrechte (IGFM) ‘nin 16 Ağustos tarihinde yayınladığı basın bültenine göre, Thin Lay’e ait tıbbi raporlara ulaştıklarını ve  tedavisi mümkün olmayan beyin hasarı ve ciddi psikolojik sarsıntı meydana geldiğini belirtti.

12 Ağustos’ta yayınlanan Tibet’in Sesi haberine göre cenaze töreninde şahitler Thin Lay’in başında yaralanmalar olduğunu ve birçok kararmış eklem bölgesi gördüklerini söyledi.

Tibet İnsan Hakları ve Demokrasi Merkezi, Thin Lay’in ölümü ile ilgili derin üzüntülerini dile getirdi ve diğer birçok Tibetli siyasi tutuklunun geleceğinden endişe duyduklarını belirtti.

IGFM ise Çin cezaevi personelinin vahşetini kınadı. Basın açıklamasında “Çinli yetkililer, Tibetli azınlığın siyasi ve dini özgürlüğünü en acımasız şekilde bastırıyor” dedi. IGFM ayrıca “Lay’in ölümü, Çin güvenlik güçleri tarafından uygulanan stratejik şiddetin bir örneği ve kasıtlı yıldırma taktiğinin bir parçasıdır” dedi.

Orijinal İngilizce Metin

İlgili haberler

100 milyon kişi Çin Komünist Partisi’nden istifa etti

Çin’deki işkencelere karşı Washington’da miting düzenlendi

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.