TOKİ Ataköy’deki Arazisini Kiraladı

TOKİ, İstanbul Ataköy sahilindeki tek yeşil alanda yapımına başlanan 2 milyar TL'lik gayrimenkul projesini iptal etti.

İstanbul’da Baruthane arazisi olarak bilinen Ataköy’deki 60 dönümlük alandaki 7 blokluk dev inşaat projesi iptal edildi.

TOKİ’nin yeni projesine göre arazideki tarihi yapılar restore edilecek, yeşillendirilerek alan sahili ile birlikte halkın kullanımına açılacak.

Edinilen bilgilere göre, mülkiyeti Başbakanlık Toplu Konut İdaresi Başkanlığı’na (TOKİ) ait olan Ataköy’deki 60 dönümlük Baruthane arazisi 1991 yılında verilen imar ruhsatına rağmen günübirlik turizm ve rekreasyon alanı olarak ‘kiralanabilir yeşil alan’a çeviriliyor.

Araziyi 25 yıllığına İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne kiraladıklarını söyleyen TOKİ Başkanı Ergün Turan, Ataköy’de Baruthane olarak bilinen bu alanın inşaat yapılmayan bir yer olduğunu, inşaat izninin 1991 yılında verildiğini söyledi. Ticaret ve konut olarak o tarihte alınan imar izni ile mevcut yapılaşmaların gerçekleştirildiğini, tarihi baruthane binalarının da bulunduğu bu alanın 2010 yılındaki imar izniyle ihale edildiğini söyleyerek, şu anda TOKİ’ye ait arazinin üzerindeki inşaat planını uygulamaktan vazgeçtiğini açıkladı.

Dördü 80 metre, üçü 40.25 ve 19 metrelik toplam 7 bloktan oluşması planlanan projenin yerine; plaj da dahil olmak üzere, İBB tarafından alternatif park projeleri hazırlanıyor.

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.