Tokyo’da Binlerce Kişi Nükleer Santrale Karşı

“Nükleer Santarallere Hayır” için Onbinlerce kişi sokaklara döküldü

Japonya Tokyo’da on binlerce kişi nükleer santrale karşı protesto gösterisi yaparken (Kazuhiro Nogi / AFP / Getty Images)

Pazar günü, Japonya Tokyo’da on binlerce kişi, mart 2011’de meydana gelen Fukuşima Daichi nükleer felaketin ardından nükleer faaliyetlerin yeniden başlatılmasını protesto etmek amacıyla sokaklara döküldü.

Japon parlamento binası çevresinde bir insan zinciri oluşturan kalabalık nükleer santrallerin yapılmaması için hükümete çağrıda bulundu. Fukuşima felaketinden önce Japonya dünyada nükleer güce bağımlı ülkelerden biriydi.

Protestoyu organize eden Keiko Ochai, Japon Times’e “Bu gerçekten çok sıcak bir yaz ve Tokyo Nükleer Elektirik santrallerinin hiçbirinin çalışmamasına rağmen elektrik sıkıntısı yaşamadık” dedi.

Ochai, “Qi nükleer santralinin yeniden çalışmasını durdurmalıyız ve hükümeti yeni santrallerin inşa edilmemesi için ikna etmek zorundayız” dedi.

27 yaşındaki Kanagawa bölgesinden Yuri Onomata adlı gösterici “bu konunun hepimiz ilgilendirdiğini daha fazla insan fark etmelidir” dedi. “Sesimizi sürekli yüksek tutmalıyız” diye ekledi.

Kyodo’nun raporuna göre, protestolar Yamaguchi  bölgesinde vali olmak isteyen ve Japonya’da 2020 yılına kadar nükleer santralleri durdurmak isteyen, yenilenebilir enerji kaynakların savunucusu olan Tetsunari Iida’nın seçimi kaybetmesinden sonra meydana geldi. Liberal Demokrat Partiden nükleer enerjiyi destekleyen bir adaya karşı seçimi kaybetti.

Orijinal İngilizce Metin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.