Toplu Sözleşme Yasa Tasarısında Sona Gelindi

Memurları İlgilendiren Toplu İş Sözleşmesi Şekilleniyor

Toplu sözleşme yasası olarak bilinen 4688 sayılı ‘Kamu  Görevlileri  Sendikalar  Kanunu ile 2.5 milyon memur ve memur emeklisinin bir çok özlük hakkının tartışmaya açılması sağlanıyor. Buna göre 12 ayrı sosyal  hak  konusunda toplu iş sözleşmesi yapılabilecek. Bunlar: maaş artışları, fazla mesai ücretleri, ikramiye, doğum, ölüm yardımı , harcırah , aile yardımı , ek ödemeler, tazminatlar, tedavi yardımları , cenaze yardımları, yiyecek ve giyecek yardımları  .

Tasarıda memurların mağdur olmaması için görüşmeler 10 gün  ile sınırlı tutulacak. Görüşmeler tamamlanmazsa 5 gün daha uzatılabilecek.  Görüşmeler en fazla 15 gün içinde sonlandırılacak.

Star’ın haberine göre ;  Toplu iş sözleşmesi görüşmeleri   , Devlet  Personel  Başkanlığının bağlı olduğu bakanın başkanlığında ve ilgili kurum temsilcilerinden oluşan Kamu İşveren heyeti ile Kamu Görevlileri Sendikaları arasında 2 yılda bir yapılacak .

Toplu  iş sözleşmesi  görüşmeleri yasanın çıkmasından  sonra 1 ay içinde yapılacak. 2011 yılı içinde yapılması gereken görüşmeler , yasa  2012 yılı Şubat ayında yürürlüğe girdiği takdirde Mart ayında yapılacak ve memurlar Ocak ayından geçerli olmak üzere maaş zamlarını  Mart ayı içinde alacaklar.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.