Toplumsal Bellek Platformu Üyeleri CHP’li Vekilleri Ziyaret Etti

CHP Grup Başkanvekili Muharrem İnce ve Malatya Milletvekili Veli Ağbaba, Toplumsal Bellek Platformu üyelerini CHP Grup Toplantı Salonunda kabul etti.

Platform üyeleri adına sözcü olarak konuşan Turan Dursun’un oğlu Abid Dursun, insana karşı işlenen suçlarda zaman aşımı konusunda yasal düzenleme yapılmasını isterken, ”Siyasi partilerin konuya gereken duyarlılığı göstermeleri gerekir” dedi.

Geçmişte yaptıkları ziyaretleri hatırlatan Dursun, milletvekillerinin 15’in üzerinde önergesinin iktidar partisi tarafından gündeme alınmadığını ve reddedildiğini iddia ederek, ”Yarın Sivas davasının duruşması yapılacak. Bizim kaygımız zaman aşımına sokarak işlevsiz hale getirilmesidir” diye konuştu.

CHP Grup Başkanvekili Muharrem İnce ise platform üyeleri kendilerini tanıtırken, hayatının gözlerinin önünden akıp geçtiğini ifade ederek, ”Her bir olayı tek tek hatırlıyorum” dedi.

İnce, faili meçhul cinayetlerin çok uzun bir süreden beri çözülemediğini belirterek, ”Yitirdiklerimizin hepsi bizim değerimiz. Biz onları unutursak, biz olamayız zaten. Sahip çıkmazsak unutursak biz olamayız. İnsan olamayız. Devrimci olamayız. Solcu olamayız. Adam olamayız açıkçası” ifadesini kullandı.

Sivas Davasının son duruşmasında savcının zaman aşımı talebi olduğuna dikkat çeken Ağbaba şunları söyledi:” Yakın tarihimizin en kara günlerinden biri olan katliam davasının son duruşmasında savcı zaman aşımı talep etmiştir. Sivas davası da, gereği gibi yargılamanın yapılamadığı, adaletin yerini bulmadığı davalara ne kadar çok benziyor değil mi? Örneğin; Kemal Türkler’in, Uğur Mumcu’nun katledilmesi, 16 Mart Maraş, Çorum, Malatya… Bunlar ve daha pek çok katliamın muhatapları, mağdurları adalet yüzü görmediler. Hemen hepsi ya zaman aşımına uğradılar, ya da çürümüş adalet düzeninin kazanında kaynayıp gittiler. Daha doğrusu o kazanın içinde kaynatıldılar. Şimdi sıra Sivas katliamı davasına geldi. Bu utanç davasını da o kazanın içine atma niyetindeler.”

2005 yılında yürürlüğe giren yasayla insanlığa karşı işlenen suçlarda zaman aşımının kaldırılmış olduğunu, ancak bu yasanın Sivas Davasını kapsamadığını belirten Ağbaba,”Bu yasa yeniden düzenlenmeli ve Sivas katliamı zaman aşımından kurtarılmalıdır. Devlet, faillerin yakalanabilmesi için özel hassasiyet göstererek firari sanıkları bulup mahkeme karşısına çıkarmalıdır. Suçlular hak ettikleri cezaya çarptırılmalıdır” diye konuştu.

Sivas Davası sanıklarından Vahit Kaynar’ın, yakalandığı ülkelerden iade alınmamasından Adalet, İçişleri ve Dışişleri Bakanlarının sorumlu olduğunu öne süren Ağbaba: “Adalet Bakanlığı bu süreçte hazırlıkları geciktirmiştir. İçişleri Bakanlığı gereken hassasiyeti göstermemiş, Dışişleri Bakanlığı ise diplomatik ilişkileri yeterli ve gerekli şekilde sürdürememiştir. AKP’li Bakanlar, bu konudaki duyarsızlıkları ile Sivas’ı bir kez daha yakmışlardır. Ne yazık ki Sivas katliamı sanıklarından kaç kişinin ceza aldığı, kaçının cezasının infaz edildiği ve kaç kişinin arandığı bugüne kadar bilinmemektedir. Sadullah Ergin, İdris Naim Şahin ve Ahmet Davudoğlu’na seslenmek istiyorum: Görevinizi yapınız. Katliamın firari sanıklarını, hükümlülerini bulup yargının önüne çıkartınız. Unutmayınız ki; zalimin zulmü varsa, mazlumun ahı vardır ve o ‘ah’ gelip bir gün sizi de bulacaktır” dedi.

Ağbaba konuyla ilgili Meclis’e soru önergesi verdiğini ve katliamın aydınlatılması için Meclis’te bir araştırma komisyonunun kurulması gerektiğini de sözlerine ekledi.

Toplantıda kendilerini tanıtan Toplumsal Bellek Platformu sözcüsü Abit Dursun ise şunları söyledi:” Meclis’e ilk ziyaretimizi 22 ay önce gerçekleştirdik. Maalesef o gün verilen sözler tutulmamış, bir arpa boyu yol alınmamıştır. Bugüne kadar 15 araştırma önergesi Meclis Başkanlığı’na verilmiş, ancak iktidar tarafından desteklenmemiştir. Bizler önyargısız şekilde tüm parti gruplarıyla görüştük ve görüşmeye devam ediyoruz. Zira insanlık suçunun partisi, siyasi grubu olmaz. Sivas Katliamının, zaman aşımı kalkanından, zulmünden kurtarılmasını istiyoruz. Zaman aşımı yeni cinayetlerin, kıyımların önünü açacaktır. Amacımız ülkeyi bu utançtan ve gelecek nesilleri bu kara lekeden kurtarmaktır. Meclis’te kurulacak bir araştırma komisyonuyla faili meçhullerin araştırılmasını ve kamuoyuna aktarılmasını istiyoruz. Bizim Meclisten başka gidecek yerimiz yok.”

Dursun ayrıca Meclis Başkanı Cemil Çiçek’le de görüşme talebinde bulunduklarını ve yarın kendisiyle bir görüşme gerçekleştireceklerini sözlerine ekledi.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.