Trafik Kazalarını Önlemek İçin ‘Ayağını Gazdan Çek’ Kampanyası Sürüyor

HAMBURG– Almanya’da, parçalanmış aile ve yaralı fotoğraflarıyla trafik kazalarının önüne geçilmeye çalışılıyor. Trafik kazalarında her gün 12 kişinin hayatını kaybettiği ve binden fazla kişinin yaralandığı Almanya’da ‘Runter vom Gas!- Yavaşla- Ayağını gazdan çek’ adı altında başlatılan kampanya ile kazaların önüne geçilmeye çalışılıyor. Kampanya kapsamında otoban ve hızlı yollar ile dinlenme tesislerine asılan çarpıcı fotoğraflar ile sürücülerin daha dikkatli araç kullanması hedefleniyor

Trafik kazalarına karşı dünyanın dört bir yanında olduğu gibi Almanya’da da önlem almak için yoğun çaba sarf ediliyor. Almanya Federal Ulaştırma Bakanlığı ve Fedaral Trafik Güvenliği (DVR) öncülüğünde, Alman Kaza Sigorta Kurumu, Telekom ve Tank & Wart şirketlerinin desteği ile kazaların önüne geçmek için ‘Runter vom Gas!- Yavaşla- Ayağını gazdan çek’ adı altında üzerinde trafik kazası neticesi parçalanmış aile ve ağır yaralıların fotoğraflarının yer aldığı bir reklam kampanyası başlatıldı..Kampanyanın amacı otoban kenarı, hızlı yollar ve dinlenme tesislerine asılan bu fotoğraflarla sürücülere trafikte sorumlulukları olduğu hatırlatılarak onların aşırı hız ve dikkatsiz davranışlardan kaçınmalarını sağlamak. Öncelikle parçalanmış aile fotoğrafları ile start alan kampanya bundan sonra kazalarda ağır yaralananların fotoğrafları ile devam edecek.

Kampanya’yı tanıtan Federal Ulaştırma BakanıPeter Ramsauer, Almanya’da geçtiğimiz yıl meydana gelen trafik kazalarında bin 632’si aşırı hız olmak üzere 4 bin 152 kişi hayatını kaybettiğine dikkat çekti. Ramsauer, “Süratli araç kullanan sadece kendisi için değil başkaları içinde büyük risk oluşturuyor. Almanya’da her yıl 70 bini ağır olmak üzere 400 binden fazla kişi trafik kazalarında dolayı yaralanıyor. Yeni posterlerle sürücüleri bu konuda uyarmak ve bilinçlendirmek istiyoruz.” dedi.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.