Tropikal Meyvelerin En Güzeli Ananas

(Getty Images)

Ananas son yıllarda market ve pazarlarda daha sık rastladığımız ve kendine has bir soyma ve dilimleme aletiyle birlikte standı olan ve kolayca soydurup paketleterek alabileceğimiz kadar yaygınlaştı. Yüzde doksana yakını su olan ve kendine has tadı ve aroması olan bu muhteşem  meyveyi tanımanızı istedik. Özellikle yaza girilecek bu günlerde vücuttaki fazlalıkları atmada içeriğindeki su ve lifler sayesinde çok yararlı olan ananası diyet listelerinize kolayca ekleyebilirsiniz.

Ananas, Bromeliceae familyasından tropikal iklim bölgelerinde yetişen bir meyve türüdür. Geniş ve silindirik yüzeyli, dış kabuğu pulcuklardan oluşan pürüzlü,, kahverengi, sarı yeşil karışımlı bir rengi olan bol lifli bir tropik meyvedir.Ananas meyvesi yenerek, suyu çıkartılıp içilerek yada meyve sebze olarak salatalarda kullanılarak tüketilebilir.Muzdan sonra en çok tüketilen bu tropik meyvenin anayurdu Güney Amerika’dır.

Değerli bir mineral ve vitamin deposudur:Pürüzsüz bir cilt için demir; güçlü bir saç, tırnak için kalsiyum; sağlıklı göz ve cilt için A vitamini; hücre çoğalması için B vitamini;ciltte kolojen oluşumu için C vitamini içerir. Ananas az bulunan bir mineral olan manganezin kaynağıdır. Antioksidan koruma sağlar ve bağışıklık sistemini güçlendirir.

İçerisinde bulunan bromealin enzimi sayesinde protein sindirimi ve zayıflatmasının yanında vücutta meydana gelebilecek iltihap ve şişkinlikleri de etkili bir biçimde azaltır. Özellikle sinüzit, bademcik iltihabı, gut hastalığı, mafsal iltihapları ve ameliyat sonra iyileşme dönemlerinde ananas faydalıdır. Bromealin vücudun su tutmasını azaltır ve iltihapları giderir. Aşırı trombosit yapışkanlığını önlediği için doğal bir kan incelticidir. Bu yüzden kan inceltici ilaçlarla birlikte kullanılması tavsiye edilmez. Ananas kan dolaşımını hızlandırarak hem tansiyonu, hem de kandaki yağ oranını düşürmede etkili olabilir. Beyne giden kan yollarını temizler ve beynin kan dolaşımını arttırır.  Bazı kişilerde alerjik reaksiyonlar oluşturabilir veya kalp hızını artırabilir.

Ananas kilo verdirir: Ananas insan vücudunun ihtiyacı olan bütün vitaminleri ve 16 doğal mineral içerir. Ananasın suyu vücuttaki yağı etkili bir şekilde eritebilir. Dolayısıyla yemekte her gün ananas ya da suyunu tüketebiliriz. Ancak yemeden önce tuzlu suda yarım saat bekletmek gerekir. Ananas etin sindirimine yardımcı olur. Ananasta bulunan protein mayası yemeklerdeki proteini etkili bir şekilde çözümleyerek mide ve bağırsakları hareketlendirir.

Nezleye iyi gelir:Ateş, öksürük ve boğaz ağrısı nezlenin en önemli belirtileridir. İstirahatin yanında bir bardak ananas suyu içilmesi tavsiye edilir. Çünkü ananas suyu ateşin düşürülmesinde ve nefes borusu enfeksiyonunun önlenmesinde de etkilidir.Tıbbi araştırmalara göre, eskiden beri insanlar, boğaz ağrısı ve öksürüğü ananasın içerdiği protein mayasıyla gidermeye çalışmıştır.Beyne giden kan yollarını temizler ve beynin kan dolaşımını arttırır.

Yoruma kapalı.