TRT 3 Radyosu Yayınlarını Daraltıyor

Evrensel Müziğin Radyosu TRT 3 Yayınlarını Daraltıyor

TRT 3 Radyosunda Çoğu Bölge Klasik Müzik Dinleyemiyor

CHP Antalya Milletvekili Gürkut Acar, parlamentoda düzenlediği basın toplantısında Klasik müzik yapan TRT Radyo 3‘ün sadece büyükşehirler ile sahil kesimlerinde 23 verici ile yayın yaptığını ve böylece Radyo 3’ün yayın alanının daraltıldığını iddia etti. Acar, TRT‘nin yayın politikasının kamu yayıncılığı ilkesinden giderek uzaklaştığını öne sürdü.

TRT objektiflikten, tarafsız yayıncılıktan uzaklaşmıştır; aslında toplumdan uzaklaşmıştır” diyen Acar, klasik müziğin tanınmasını ve beğenilmesini sağlayan Radyo 3’ün ulaştığı bölgelerin daraltılmasını TBMM gündemine taşıdığını anımsattı.

CHP’li Acar sözlerinde şunları kaydetti:

” Herkesin açıkça görebildiği gibi TRT’nin yayın politikası, kamu yayıncılığı ilkesinden giderek uzaklaşmıştır. Objektiflikten uzaklaşmıştır. Tarafsız yayıncılıktan uzaklaşmıştır. Aslında TRT, toplumundan uzaklaşmıştır.

TRT bir de personelinden uzaklaşmıştır. TRT, deneyimli personelini tasfiye etmekle uğraşan, kadrolaşmayla ve sürgünlerle anılan bir kurum durumundadır.

Siyasi konularda taraflı yayınları hepimiz izliyoruz. Bazı programlarda sürmekte olan davalar etkilenmeye çalışılıyor, sanıklar peşinen suçlu ilan ediliyor. Bunlar TRT‘nin bir yüzü.

Ben TRT‘nin başka bir yüzünü sizinle paylaşmak istiyorum. Türkiye’de klasik müziğin tanınmasını ve beğenilmesini sağlayan, bu yönüyle bir okul niteliği de olan “evrensel müziğin radyosu” gibi tanımlarla anılan Radyo 3’ün ulaştığı bölgelerin daraltılmasını TBMM gündemine taşımıştım.

Başbakan Yardımcısı Arınç da anket yaptıklarını, bu araştırmada vatandaşların yüzde 92.3’ünün klasik müzik dinlemediğini, bu nedenle de vericilerin TRT Türkü, TRT Nağme , TRT Radyo Haber‘e tahsis edildiğini söylüyor. Az dinlendiği için, daha zor ulaşılması gereken bir kanalmış Radyo 3. Şimdi sadece büyükşehirler ile sahil kesimlerinde 23 verici ile yayın yapılıyor.

Radyo 3’ün yayın alanı daraltıldı. Başka ne yapıldı. Radyo 3’te yayınlanan “Arkadaşım Müzik” adlı, çocuklara yönelik klasik müzik yayınları yapan bir program var. Bu programın da yayınına son veriliyor. Bu yıl klasik müzikle ilgili programlar arasında en iyi radyo programı seçilen, hem de iki kurum tarafından buna değer bulunan program yayından kaldırılıyor.

Hangi ödülleri kazanıyor bu program. Sedat Simavi Ödülü ve Donizetti Klasik Müzik Ödülü. Yani klasik müzik alanında yetkinliği bilinen kişiler ve kurumlar tarafından ödüllendiriliyor.

Ama bu programı, TRT yönetimi beğenmiyor. Bunu anlamak ve kabul etmek mümkün değil.

Ben TRT‘ye ve TRT yönetimine sormak istiyorum, vatandaşlarımıza, çocuklarımıza klasik müziği ulaştırmaktan neden çekiniyorsunuz? Onlara klasik müziği ulaştırmanın sakıncası nedir?

TRT‘nin bu tutumu, bu tavrı şaşırtıcı ve sürpriz değildir. Türkiye adım adım bir yere sürükleniyor. Heykellerin yıkıldığı, sanatın içine tükürüldüğü bu süreçte TRT de üzerine düşeni yapıyor.”

CHP Antalya Milletvekili Acar, AKP’nin ve TRT‘nin tutumuna karşı mücadelelerini sürdüreceklerini ifade ederek, TRT‘yi ”yandaş TRT” haline getirdiğini iddia ettiği TRT Genel Müdürü İbrahim Şahin’in istifa etmesi gerektiğini söyledi.

Milletvekili Acar,yaptığı açıklamasında TRT Radyo 3‘ün tüm bölgelerde yayın yapmamasında tepki gösterdi.

İlgili Haberler

Demirtaş : TRT Parlamento’nun Sesini Kısmaya Çalışıyor

“Queen Elisabeth Music Chapel” Orkestrası Türkiye’de İlk Konserini İzmir’de Verecek

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.