Trump, Çin’den Biden’i Soruşturmasını İstedi

ABD Başkanı Donald Trump, Çin Devlet Başkanı Şi Jinping’den de Demokrat Parti Başkan aday adayı Joe Biden hakkında soruşturma yürütmesini istedi.

Trump, siyasi rakibi Biden hakkında Ukrayna’dan olduğu gibi Çin’den de soruşturma başlatmalarını istedi.

Trump dün Beyaz Saray önünde gazetecilere yaptığı açıklamalarda, “Çin de Biden’lar hakkında bir soruşturma başlatmalı çünkü orada olanlar da Ukrayna’da olanlar kadar kötü” dedi.

The New York Times’ın aktardığı haberlere göre, dünkü açıklama ile birlikte Trump, Ukrayna, Çin, Avustralya, İtalya ve bir iddiaya göre Britanya’dan yardım istemiş oldu.

Trump dün yaptığı açıklamalara, “Yozlaşma ile mücadele etmek için yabancı bir ülkeden destek istemekte hiçbir sorun yok” demişti.

Trump, Ukrayna lideri Zelenskiy ile yaptığı telefon görüşmesinde Demokrat Parti başkan aday adayı ve eski başkan yardımcısı Joe Biden’in oğlu Hunter’a yozlaşma soruşturması açması için baskı yaptığı iddia edilmişti.

ABD basını, bahsi geçen telefon konuşmasından kısa süre önce Trump’ın emriyle ABD’nin Ukrayna’ya yapılacak olan 391 milyon dolarlık yardımı dondurduğunu aktarmıştı.

Trump, görüşmede Biden’dan bahsedildiğini kabul etmiş, ancak konuşmaların içeriğinin detaylarını vermemişti.

Bunun üzerine, Demokrat Partili Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi, telefon konuşmasını ‘anayasal sorumlulukların ihlali’ olarak değerlendirmiş ve Trump’ın azledilme sürecinin başlatılması için ilk resmi girişimi yaptıklarını açıklamıştı.

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.