Trump Kamuoyu Yoklamalarında Az Farkla Clinton’ın Önünde

Cumhuriyetçi aday Trump, 26 Nisan 2016 tarihinde, kuzeydoğu eyaletlerinde gerçekleşen Salı ön seçimlerinin sonuçlarınının ardından Trump Towers'da destekçileri ve medyaya demeç veriyor. ( Spencer Platt/Getty Images)
Cumhuriyetçi aday Trump, 26 Nisan 2016 tarihinde, kuzeydoğu eyaletlerinde gerçekleşen Salı ön seçimlerinin sonuçlarınının ardından Trump Towers’da destekçileri ve medyaya demeç veriyor. ( Spencer Platt/Getty Images)

, Epoch Times

İlk defa, RealClearPolitics web sitesi olası Cumhuriyetçi aday Donald Trump’ın varsayılan genel seçim kamuoyu yoklaması eşleştirmelerinin ortalaması alındığında önde giden Demokratik aday Hillary Clinton’ın önüne geçtiğini gösterdi.

Kamuoyu yoklaması Trump için 0.2 puanlık bir avantaj gösteriyor – Trump yüzde 43.4 puan ile Clinton’un yüzde 43.2 puanın önünde gözüküyor.

ABC News/Washington Post  kamuoyu yoklaması ise Trump’ın 46-44;  Rasmussen Raporları Trump’ın 42-37;  FOX News kamuoyu yoklaması ise  45-42 önde olduğunu gösteriyor.

NBC News/Wall St. Journal  Clinton’ın 3 puan ve CBS News/NY Times ise 6 puan önde olduğunu gösteriyor.

Trump’ın kamuoyu yoklamalarındaki artışı Cumhuriyetçi Kongre liderleri ile buluşup onların kamuoyu desteğini alması ile meydana geldi.

Yine de, Sözcü Paul Ryan Trump’a tam desteğini vermedi.

Clinton’ın kamuoyu yoklamalarında başı çekmekte zorlanmasında önündeki en büyük engelin iki ayrı cephede – hem Demokratik rakibi Bernie Sanders hem de Donald Trump ile savaşması ile ilgili görünüyor. Trump, yarışa Clinton’ın silah hakları ve göç politikalarını eleştirip aynı zamanda NAFTA ve TPP gibi pek de rağbet görmeyen ticaret anlaşmaları ile ilişkilendirmesi sonucu önde başlamıştı.

Önde giden Demokrat Clinton genel seçimlere Trump’ı karşısına alarak girmek istiyor ama  ön seçimlerde Sanders ile karşılaşmaları onun biraz yorgun düşmesine sebep oldu.

Trump, Sanders’ın Clinton hakkında onun “yetersizliğini” ve karar verme yeteneğini eleştiren sözlerine de atıfta bulunuyor.

Buna ek olarak dar genel seçim yarışında kamuoyu yoklamaları, hem Trump hem de Clinton alehinde puanlar veriyor.  The ABC News/Washington Post her ikisi için de negatif puanlar veriyor – Clinton’ın alehinde eksi 16 ve Trump için eksi 17.

Bu puanlamalar her iki aday için tarihi alehte puanlar.

Clinton, optimistik olarak bu kamuoyu yoklamalarının her hangi bir şey ifade etmediğini söyleyerek NBC’nin “Today” programında  yayınlanan kamuoyu puanlarını önemsemedi  ve şu anda bu puanların hiçbir şey ifade etmediğini söyledi. Clinton, “ Eğer insanlar sonbaharda geriye dönüp bakarlarsa bunların gerçekten hiçbir şey ifade etmediğini görecekler.” dedi.

 

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.