Trump Ruhani İle Görüşebileceğini Söyledi

ABD Başkanı Donald Trump’tan İran’ın Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani ile olası görüşmeye ilişkin bir kez daha olumlu bir mesaj geldi.

Geçtiğimiz günlerde Başkan Trump, İran lideri Ruhani ile New York’ta yapılacak BM Genel Kurulu kapsamında görüşebileceğini söylemiş, “Her şey mümkün. Sorunlarını çözmek istiyorlar. 24 saat içinde çözebilliriz” ifadelerini kullanmıştı.

Ruhani ise bu teklifi, Washington’un Tahran’a bütün yaptırımları kaldırmadığı müddetçe Amerika ile İran’ın görüşmeyeceğini belirtmişti.

İran lideri İran meclisinde düzenlenen bir oturum sırasındaki konuşmasında “Amerika ile görüşme konusunda herhangi bir karar alınmadı. Sürekli görüşme teklifi oluyor ama yanıtımız hep olumsuz olacak” ifadelerini kullanmıştı.

İsrail Başbakanı’ndan İran’da nükleer silah geliştirildiği iddiası

Öte yandan İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu İran’ın Abadeh’deki gizli bir tesiste nükleer silah geliştirdiğini ancak bu tesisin ifşa olmasının ardından imha edildiğini iddia etti.

İran’ın uluslararası topluma yalan söylediğini savunarak, İsrail’in daha önce ele geçirdiğini iddia ettiği ve geçtiğimiz yıl açıkladığı belgelere dayanarak nükleer silah geliştirmek için deney yaptığını savundu. Nükleer silah geliştirmek için kullanılan binaların havadan çekilmiş fotoğraflarını gösterdi.

İsrail Başbakanı, “Uluslararası toplumu uyanmaya çağırıyorum. İran’ın sistematik olarak yalan söylediğini anlasınlar. İran’ın bomba yapımına adım adım yaklaşmasını ve bölgedeki saldırganlığını durdurmanın tek yolu baskı, baskı ve daha fazla baskıdır” dedi.

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.