Trump, Saldırıda İran’ı Sorumlu Görüyor

ABD Başkanı Donald Trump, 25 Ocak 2019’da Beyaz Saray’da bir konuşma yaparken. (Charlotte Cuthbertson / The Epoch Times)

ABD Başkanı Donald Trump, geçtiğimiz hafta sonu Suudi Arabistan’daki petrol tesislerine yönelik saldırıdan “İran’ın sorumlu gibi göründüğünü” söyledi. Ancak bu konuda acele etmeyeceğini belirtti.

Başkan Trmp, basın mensuplarının Suudi Arabistan’daki petrol sahalarına yönelik saldırılar ve İran’ın olası rölü konusunda yönelttiği soruları yanıtladı.

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Enerji Bakanı Rick Perry saldırılardan Tahran’ı sorumlu tutmuş, İran ise iddiayı reddetmişti.

Trump, Bahreyn Veliaht Prensi Selman bin Hamed Al Halife ile görüşmesi öncesi basın mensuplarının Suudi Arabistan’daki iki petrol tesisine yönelik saldırılar ve İran’ın olası rolü konusunda yönelttiği soruları yanıtladı.

Trump saldırıların arkasında İran’ın sorumlu olduğuna ilişkin izleniminin güçlü olduğunun mesajını verdi. “Öyle görünüyor. Çok sağlam çalışmalar yapıyoruz ama şu anda o şekilde görünüyor. Kesin olarak belirlediğimizde size haber vereceğiz” şeklinde konuşarak, ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo’nun önümüzdeki günlerde bir heyetle birlikte Suudi Arabistan’a gideceğini açıkladı.

Trump, saldırıda İran’ın olası rolüne ilişkin, “Çatışmaya girmek istemiyorum ama bazen zorunda kalırsınız” ifadelerini de kullandı.

New York’ta yapılacak Birleşmiş Milletler Genel Kurulu kapsamında İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani ile olası bir görüşme konusunda da “Planlanan bir görüşme yok. Görüşmek istediklerini biliyorum. Ülke olarak pek iyi durumda olmadıklarını biliyorum” ifadelerini kullandı.

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.