Trump; Türkiye’yi Uyardı

ABD Başkanı Donald Trump, Twitter hesabından “Çizilen çerçeveyi aştığını düşünürsem, Türkiye’nin ekonomisini yerle bir ederim. Daha önce bunu yaptım!” dedi.

Trump Twitter hesabından yaptığı paylaşımda;

“Türkler, Avrupalılar ve diğerleriyle birlikte, yakalanan IŞİD savaşçılarına ve ailelerine göz kulak olmalılar. ABD, herhangi bir kişinin tahmin edebileceğinden çok daha fazlasını yaptı, IŞİD halifeliğinin yüzde 100’ünü ele geçirmek de buna dahil. Şimdi ABD’nin kendi topraklarını koruma zamanı. Şimdi bölgede diğerlerinin, ki bunların bazılarının refah seviyesi çok yüksek, topraklarını korumasının zamanı geldi. ABD ÇOK BÜYÜK!” ifadelerini kullandı.

Donald Trump daha önce yine sosyal medya hesabından, ülkesinin Suriye’de IŞİD ile savaşmak için gerekenden daha uzun süre kaldığını söyledi. Trump, bundan sonra Suriye’deki durumla Türkiye, Avrupa, Suriye, İran, Irak, Rusya ve Kürtlerin ilgilenmeleri gerektiğini belirtti.

Trump, IŞİD’in ABD tarafından yüzde yüz yenilgiye uğratıldığını belirterek, Avrupa’dan gelen IŞİD militanlarını kıta ülkelerinin geri almak istemediğini kaydetti.

Donald Trump, “Kürtler bizimle savaştı ama bunun için para ve ekipman desteği aldılar. Türkiye ile on yıllardır savaşıyorlar. Ben bu savaşı 3 yıl boyunca geciktirmeye çalıştım ama artık bizim için, çoğu aşiret mücadeleleri olan sonu gelmeyen saçma savaşlardan geri çekilme ve askerlerimizi eve getirmenin vakti geldi” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ABD Başkanı Trump ile telefon görüşmesi gerçekleştirmiş, Türkiye’nin Fırat’ın doğusundaki olası askeri operasyon ile güvenli bölge oluşturulması konularını ele almıştı.

Erdoğan, Pazartesi günü Sırbistan ziyareti öncesi yaptığı açıklamasında, “Akşamki görüşmemizden sonra Sayın Başkan’ın ifade ettiği gibi bölgede çekilme olayı başlamış vaziyette. Bu yeni bir şey değil. Trump talimatını vermiş, çekilmeyi emretmişti. Fakat bu biraz gecikti” demişti.

Erdoğan, görüşme sonrası ABD’nin ikili mutabakatın gerekliliklerini yerine getirmemesinden ötürü duyduğu rahatsızlığı Trump’a iletmişti.

Cmhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın ise Twitter hesabından, “Türkiye’nin kimsenin toprağında gözü yoktur” mesajını paylaşmıştı.


Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.