Trump, Yüzyılın Anlaşması’nı Açıklayabilir

ABD Başkanı Donald Trump’ın, İsrail ve Filistin arasındaki ‘Yüzyılın Anlaşması’ planından siyasetle ilgili alanı açıklayabileceği ifade edildi.

Israel Hayom gazetesinde yer alan haberde, Trump yönetiminin planı, İsrail çıkarlarına ters düşmesi durumunda Başbakan Netanyahu’nun buna itiraz edeceği kaydedildi. Haberde, ABD yönetimine, İsrail için “kırmızı çizgi” mahiyetindeki maddelerle ilgili bilgi verdiklerini ve bu konuda taviz vermeyecekleri yazıldı.

 İsrail yönetiminin taviz vermeyeceği konular arasında “Batı Şeria’daki Yahudi yerleşimcilerin tahliye edilmemesi, Kudüs’ün İsrail egemenliği altında kalması ve Filistinli mültecilerin geri dönmemesi”nin yer aldığını dile getirildi.

‘Yüzyılın Anlaşması’ Planı

ABD Başkanı Trump’ın İsrail-Filistin meselesine “çözüm bulmak” amacıyla hazırladığı öne sürülen “Yüzyılın Anlaşması” planının detayları netleşmese de uluslararası basında buna ilişkin bazı bilgiler yer alıyor.

Plana göre;

  • Kudüs’ün tamamı İrail’in başkenti olacak
  • Batı Şeria’daki 250’ye yakın yasadışı Yahudi yerleşim yerlerinin büyük çoğunluğu varlığını koruyacak
  • Büyük bir bölümü komşu ülkelerde yaşayan 5.9 milyondan fazla Filistinli mültecinin topraklarına geri dönüşüne izin verilmeyecek
  • Gazze’de yeni bir devlet kurulacak
  • Batı Şeria ve Gazze’de kurulacak iki ayrı devletin kontrolüne bırakılması planlanan toprağın tarihi Filistin topraklarının sadece %11’ine tekabül ettiği dile getiriliyor.

Filistin tarafı kalıcı bir barışın sağlanması için 1967 sınırları içerisinde Başkenti Kudüs olan tam bağımsız bir Filistin devletinin kurulmasının kırmızı çizgileri olduğunu dile getiriyor.

Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas’ın “yüzyılın şamarı” olarak nitelendirdiği planın, bazı ekonomik yardımların dışında Filistin halkının lehine hiçbir şey içermediği ifade ediliyor.

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.