Trump’ın Baş Ekonomi Danışmanı İstifa Etti

ABD Başkanı Donald Trump’ın Baş Ekonomi Danışmanı Gary Cohn, ithal çelik ve alüminyuma getirilmesi planlanan gümrük tarifeleri konusunda görüş ayrılığı yaşaması nedeniyle görevinden ayrıldı.

Cohn, yaptığı yazılı açıklamada, ülkesine hizmet etmek, özellikle tarihi vergi reformu gibi Amerikalılara fayda sağlayacak büyüme yanlısı ekonomik politikaları hayata geçirmekten onur duyduğunu belirtti. Başkan Trump’a bu şansı kendisine tanıdığı için minnettar olduğunu dile getirerek, kendisine ve yönetimine başarı dileklerini sundu.

Başkan Trump ise Cohn’un istifasının ardından; Baş Ekonomi Danışmanı olarak politikaları yönetmek, tarihi vergi indirimlerini ve reformların gerçekleştirilmesine yardımda bulunmak ve Amerikan ekonomisini zincirlerinden kurtarmakta mükemmel iş çıkardığı değerlendirmesinde bulundu. Kendisinin ender rastlanan bir yetenek olduğunu ve Amerikalılara verdiği hizmetten ötürü teşekkür ettiğini söyledi.

Öte yandan analistler, çelik ve alüminyuma getirilecek gümrük tarifelerinin bir “ticaret savaşına” yol açmasına yönelik endişeleri atlatmaya çalışan ABD piyasalarının, bu istifaya pek sıcak bakmayacağını belirtiyor.

Beyaz Saray’ın Baş Ekonomi Danışmanı Gary Cohn, sahip olduğu 500 milyon doların üzerindeki servetiyle yönetimdeki en zengin isimlerden biri olarak biliniyordu.

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.