Trump’tan Çin’e Ek Gümrük Vergisi

ABD Başkanı Donald Trump, Çin'e milyarlarca dolarlık ek gümrük vergisi ve yatırım kısıtlamaları getirilmesini öngören genelgeyi imzaladı.

ABD Başkanı Donald Trump, ülkesinin fikri mülkiyet haklarına uymadığı gerekçesiyle Çin’e yaklaşık 60 milyar dolarlık ek gümrük vergisi uygulama ve Çin’in ABD’deki yatırımlarını kısıtlama kararı aldı.

ABD’nin en fazla ticaret açığı bulunan ülkeler sıralamasında Çin başta yer alıyor. ABD’nin Çin ile arasındaki ticaret açığı 375 milyar doları buluyor.

Çin’den Tepki

Çin Ticaret Bakanlığı, ABD Başkanı Trump’ın Çin’e ek vergi getiren genelgeyi imzalamasına ilişkin, iki ülke ilişkilerini tehlikeye atmamasını ve makul hareket etmesi konusunda çağrıda bulundu.

Çin Ticaret Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre, 60 milyar dolarlık ek vergi ve yatırım kısıtlaması getiren genelgeye kesinlikle karşı çıkıldığını belirterek, adımın tek taraflı ve ticari koruma emelini taşıdığı belirtildi. Genelgenin, ne ABD’nin ne Çin’in ne de dünyanın çıkarına olduğu vurgulanan açıklamada, Pekin yönetiminin, çıkarlarına zarar verilmesini oturup izleyemeyeceğini ve bu konuda yeterli hazırlıklar yapıldığını, haklarını kararlılıkla savunacaklarını belirtti.

Dolar ve Euro Rekor Kırdı

Trump’ın Çin hamlesini ardından gelişmelere bağlı olarak,  dolar ve euro rekor rakamlara ulaştı. Dolar tarihinde ilk kez 4.0 lirayı aşarak 4.03 liraya ulaşırken, euro da 4.97’yi aşarak 5.0 liraya çıktı.

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.