Tsunamiyle Yer Altında Kalan Kayıp Şehir Atlantis Ortaya Çıkabilir

Wikimedia Commons

Antik çağlardan beri efsane haline gelen kayıp şehir Atlantis, İspanyol, Amerikalı ve Kanadalı araştırmacılara göre her an bulunabilir.

Connecticut’ta bulunan Hartfor Üniversitesi’nden bazı bilim adamları, efsanevi kayıp şehrin, güney İspanya’daki çamur düzlüklerde yerleşmiş olabileceğini belirtiyorlar.

Hartfor Üniversitesi profesörünün liderliğindeki araştırmacılar ve arkeolog Richard Freund, kayıp şehrin yerini belirlemek için  uydu görüntülemesi, elektrik dirençli tomografi, dijital haritalama, yer içine işleyen radar ve su altı teknolojisi kullandılar.

Jeolojik oluşumlarla, Plato’nun Atlantis açıklamasını karşılaştırdılar, aynı zamanda eski çağlarda yapılmış sanat eserlerini, kayıp şehrin bulunduğu zamanlara göre belirleyerek, kayıp şehrin gerçekten var olup olmadığını doğrulamak üzere çalıştılar.

2,600 yıl önce Plato, kayıp şehrin boğazın önünde konumlanmış bir ada olduğunu ve insanlar tarafından Herkül’ün sütunları olarak adlandırıldığını söylemiş.

Basın açıklamasında alınınan bilgide Freund, İspanya’da, Atlantis’in görünümünde gizemli şehirlerin keşfini yaptı ve bu arkeolojik bölgenin 4,000 yıllık olduğu ortaya çıktı. Şehrin konumuna bağlı olarak Freund, kayıp şehir Atlantis’in İspanya’daki çamur düzlüklerin yanında konumlanmış olduğu konusunda kendinden emin bir duruş sergiliyor.

Freund, bunun tsunamilerin gücü olduğunu söylerek, iç kısma doğru tam 60 mil yok olmasını anlamakta zorlandığını da ekledi. Bunun gerçekten de fazla bir miktar olduğunu belirtti.

Freud, “Öyle bir şey bulduk ki, daha önce kimse görmemiş, bu özellikle de arkeoloji açısından güven sağlayarak, durumu daha mantıklı ve anlaşılır bir hale getiriyor.” dedi.

Yapılan araştırmanın sonuçları, daha sonra National Geographic kanalında açığa çıkarılacak. Araştırmacılar, Atlantis’in bulunduğuna inandıkları bölgede kazı çalışmalarına devam etmeyi planlıyorlar.

Orjinal ingilizce metin

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.