Tuna Nehri Taştı, Romanya’da Galati İli Baskın Tehlikesi Altında

BÜKREŞ

Romanya’da aralıksız yağan yağmur nedeniyle su seviyesi rekor derecede yükselen Tuna nehri bazı bölgelerde taştı. Galati ilini tehdit eden baskın riski nedeniyle şehir içinde kum torbalarından 4,5 kilometrelik set yapıldı. Cumaya kadar yükselmeye devam etmesi beklenen suyun bu seti de aşması durumunda, Galati ilinde İkinci Dünya Savaşı’ndan sonraki en büyük doğal afetin yaşanmasından korkuluyor.Yaklaşık iki haftadır sele teslim olan Romanya’da yağmurların dinmesiyle bu kez başka bir felaket baş gösterdi. Aşırı yağışlar nedeniyle rekor derecede yükselen Tuna nehri ülkenin bazı bölgelerinde taşma riski taşıyor. Özellikle Galati ili sınırlarında su seviyesi rekor seviyede 21 santimetreye ulaştı. Suyun cumaya kadar yükselecek olması yetkilileri alarma geçirdi. Taşkın tehlikesinin bulunduğu bölgeye 4,5 kilometre uzunluğunda, 1,5 metre yükseldiğinde kum çuvallarından bent inşa edildi. Bendin inşasında asker, jandarma, itfaiye görevlilerinin yanı sıra gönüllüler de seferber oldu. Bir yandan güçlü pompalarla nehirden su çekilme işlemi sürüyor.

Ancak 4,5 kilometrelik setin inşası da yetkilileri rahatlatmadı. Yükselen suyun seti aşması durumunda şehirde büyük bir afetin yaşanacağı korkusu yaşanıyor. Galati ili valisi Mircea Cristea, “Eğer kum torbalarından yaptığımız set dayanmazsa, Galati’in çeyreği sular altına kalır. Liman, tersane ve gümrük faaliyetleri durur. Böylece 12 bin kişi işsiz kalır. Bu 250 milyon Euro değerinde mal kaybının yanında, günlük 45 milyon Euro işletme zararı anlamına gelir. Zannediyorum ki, Romanya’da, 2. Dünya Savaşı’ndan sonra en büyük kentsel afetle karşı karşıya kalırız.” sözleriyle durumun ciddiyetini gözler önüne serdi.

Son haftalarda yaşanan aşırı yağışlar nedeniyle Romanya’da sel felâketinde hayatını kaybedenlerin sayısı 25’e yükselmişti. Romen yetkililer Avrupa Birliği Dayanışma Fonu’ndan yardım talebinde bulunmuştu.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.