Tunus Dış İşleri Bakanı Ahmed Ouneies ve Yemen Dışişleri Bakanı Brüksel’de

Yasemin devrimini yaşayan Tunus’un yeni Dışişleri Bakanı Ahmed Ouneies, Belçika’nın başkenti Brüksel’de temaslarda bulunuyor.

İlk yurtdışı ziyaretini Brüksel’e gerçekleştiren Ahmed Ouneies, AB Dış Politika ve Güvenlik Yüksek Temsilcisi Catherine Ashton’la bir araya geldi. Ouneies’in görüşmede, Tunus’ta insan haklarını geliştirmeye kararlı olduklarını söylediği öğrenildi.

Görüşmenin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında konuşan Ashton, Tunus’taki gelişmeleri ve Ortadoğu’daki etkilerini yakından izlediklerini dile getirdi. Tunus ve Mısır halkının meşru taleplerini ortaya koyduğunu ifade eden Ashton, demokrasiye geçiş sürecinde Tunus’a tam destek sözü verdi.

Ahmed Ouneies ise bir despot yüzünden demokrasiye verdikleri aranın sona erdiği Tunus’un Arap, İslam ve Akdeniz kültürlerini hakim olduğu liberal bir yönetim anlayışı benimseyeceğini dile getirdi.

Ahmed Ouneies, Avrupa Parlamentosu Başkanı Jerzy Buzek tarafından da kabul edildi.

Bu arada Tunus ve Mısır’ın ardından gözlerin çevrildiği Yemen’in Dışişleri Bakanı Ebubekir el Kirbi de Brüksel’de temaslarda bulunuyor. El Kirbi, bugün Catherine Ashton’la basına kapalı bir görüşme gerçekleştirdi.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.