Türk Askeri Afganistan’dan Dönüyor

Milli Savunma Bakanlığı, Türk askerlerinin Afganistan’dan geri dönmekte olduğunu bildirdi.

Milli Savunma Bakanlığı, Türk Silahlı Kuvvetleri askerleri ile ilgili bildiri yayınladı.

MSB’den yapılan açıklama şu şekilde oldu;

Türk Silahlı Kuvvetleri 2002 yılından bu yana BM, NATO ve ikili anlaşmalar kapsamında tarihi ve kültürel bağlarımız olan Afgan halkının barış, huzur ve istikrarına katkı sağlamak için Afganistan’da görev yapmaktadır.

ABD ve NATO’nun Afganistan’dan ayrılacaklarını açıklamalarının ardından Türkiye her zaman ifade ettiği “Afgan halkı istediği sürece Türkiye yanlarında olmaya devam edecektir” sözünden hareketle belirli şartlar oluşması durumunda 6 yıldır yaptığı gibi Uluslararası Hamid Karzai Uluslararası Havaalanının güvenli ve uluslararası standartlarda işletilmesi sorumluluğunu sürdürebileceği yönündeki niyetini ortaya koymuştur.

Bu kapsamda; Hamid Karzai Havaalanı’nda yaşanan karmaşaya diğer ülke askerleri ile birlikte müdahale edilmiş, havaalanında güvenlik sağlanarak faaliyetlerin yürütülmesi sağlanmıştır. Bu süreçte askerî uçaklarımızla 1129 sivil vatandaşın tahliyesi yapılmıştır.

Çeşitli temaslar, mevcut durum ve şartlar değerlendirilerek TSK unsurlarının tahliyesine başlanmıştır.

Türk Silahlı Kuvvetleri kendine tevdi edilen bu görevi de başarıyla yerine getirmenin gururuyla vatan toprağımıza geri dönmektedir.

Taliban’ın Afganistan’da yönetimi ele almasının ardından sık sık hükümete Türk askerlerinin Türkiye’ye dönmesi konusunda çağrıda bulunuluyordu.

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.