Türk Askeri Azerbaycan’da

Fotoğraf : T.C. Milli Savunma Bakanlığı Twitter Hesabı

10 Aralık’ta yapılacak olan tören için Türk askeri Azerbaycan’a gitti.

Azerbaycan’ın başkenti Bakü’de, Karabağ zafer töreni için hazırlıklar devam ediyor. Türkiye’den giden birlikler de bugün başkent sokaklarındaydı.

Azerbaycan ordusunun Dağlık Karabağ’da elde ettiği zafer dolayısıyla 10 Aralık’ta başkent Bakü’nün Azadlık Meydanı’nda askeri geçit töreni düzenlenecek.

Bakü sokaklarında kortej halinde yürüyen Türk askerinin görüntüleri büyük ilgiyle karşılandı.

Ermenistan’ın Azerbaycan’a saldırmasıyla başlayan çatışmalar 44’üncü gününde yapılan anlaşma ile son bulmuştu. Cephede ağır bir hezimete uğrayan Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan yenilgiyi kabul etmişti. İşgal altındaki 300’den fazla yerleşim yeri kurtarılmıştı.

Azerbaycan’ın bu zaferi büyük bir sevinçle karşılanmıştı. Savunma Bakanlığı 10 Aralık’ta Dağlık Karabağ zaferi için geçit töreni düzenleneceğini duyurdu. Gerçekleştirilecek törene katılmak için Türk Askeri Bakü’ye gitti.

Azerbaycan’da, kara, hava ve deniz kuvvetlerinin katılımıyla gerçekleştirilecek tören için yapılan provalarda Türk askerleri de kortej halinde yürüdü.

Bağımsızlık Meydanı’nda yürüyen askerlerin ayak sesleri caddeyi inletti. Askerler “Şehitler ölmez vatan bölünmez” diyerek yürüdüler.

Uçaklar Azerbaycan bayrağının renklerinde duman çıkararak uçuş yaptı.

Birlikler, tören öncesi, başkent sokaklarında prova yaptı.

Bakü’deki bir metro durağına da zafer günü ilan edilen “8 Kasım” ismi verildi.

10 Aralık’taki törende Türkiye’yi Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın temsil etmesi bekleniyor.

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.