Türk Öğretmene Korona Virüsü Anlattığı İçin Çin’e Giriş Yasağı Getirildi

Çin’in Xi’an kentinde ingilizce öğretmenliği yapan Burak Teoman, Koronavirüs hakkında yaptığı açıklamalar yüzünden tehdit edildiğini söyledi.

Çin’in Vuhan kentinde 12 Aralık 2019’da koronavirüs salgının başlamasıyla Çin’deki yaşam koşulları hakkında bilgi verici videolar çekip sosyal medyada paylaşan İngilizce öğretmeni Türk vatandaşı Burak Teoman’a, Çin’e giriş yasağı getirildi.

Teoman, polislerin evine geldiğini ve sosyal medyada paylaşımda bulunup bulunmadığını sorduklarını söyledi. 4-5 medya habercisinin Çin’de olanları anlatmasıyla bir anda ortadan kaybolduğu ve haber alınamadığı dönemde, polislerin evine gelmesi ve ‘herhangi bir şekilde dış basına haber yaparsan bunun sorumluğu sende’  demeleri kendisini tedirgin ettiğini açıkladı.

Kısa süre içinde Türkiye’ye dönen Burak Teoman sosyla medya hesabından şu şekilde açıklamada bulundu;

“Çin’deyken rahat konuşamıyordum, video paylaşmıyordum son zamanlarda çünkü orada uzaktan tanıdığım arkadaşıma beni sormuşlar. Ben çok fazla önemsemedim, o sırada yayınlara çıkıyor ve videolar paylaşıyordum. Daha sonra komşularıma da beni sormuşlar. Nerede çalıştığımı, basından olup olmadığımı, neden dış basına Çin’le ilgili kötü şeyler söylediğimi sormuşlar. Hastalık nedeniyle kentlerin hayalet şehre döndüğünü söylemiştim. Bu sırada Çin iyi veya kötü haber yapılmasını istemiyordu. Sosyal medya hesaplarında virüsle ilgili açıklama yapanlara 500 Yuan para cezası olduğu açıklanmıştı. Bir gün polis eve geldi. Ben hastalıkla ilgili zannederken pasaportumu istediler, fotoğrafını çektiler. Vizelerime baktılar ve ‘ne kadar daha buradasın’, ‘ne iş yapıyorsun’ gibi sorular sordular. Virüsle ilgili görüşlerimi aldılar. Daha sonra video paylaşıp paylaşmadığımı sordular. Tedirgin oldum. Daha sonra ‘herhangi bir şekilde dış basına haber yaparsan bunun sorumluğu sende’ dediler. Tam da o zamanlar 4-5 haberci ortadan kaybolmuştu. Neler olacak diye düşünürken dönmem gerektiğine karar verdim, herhangi bir paylaşım yapmamam konusunda beni açık açık tehdit ettiler.”

Teoman, Çin’e giriş yasağını, Çin Milli Eğitim Bakanlığı’nın çalıştığı kuruma gönderdiği yazıyla öğrendiğini belirterek şu şekilde paylaşımda bulundu;

“Yazının çalıştığım kuruma gitmesinin ardından orada çalışan arkadaşlarımdan da benimle ilgili bilgiler almışlar. Adamlar benim ülkeden kaçtığımı sanıyorlar. Oradaki arkadaşlarım sosyal medyada bana ‘nasılsın’ bile yazamıyorlar korkularından. Yazının içeriğinde, ülkeyi nasıl terk ettiğimle ilgili sorular sormuşlar. Uçak biletim, hangi firmayı kullandığım ve oturduğum koltuğa kadar bilgi istemişler. İş birliği yapmam için benden de fotoğraf çekip göndermemi istiyorlar. Ben de göndermiyorum, göndermeyi de düşünmüyorum. Muhtemelen gönderirsem kendileri alıp bunu kullanacaklar, haber yapacaklar. ‘Bir Türk vardı, Çin hakkında konuştu, biz de bunu ülkeden sınır dışı ettik’ tarzında bir şey yapmak istiyorlar. Yoksa isteseler bir tuşa basıp ne zaman girdiğimi, çıktığımı görebilirler.”

Burak Teoman’ın Instagram hesabından paylaştığı bir videoyu aşağıda izleyebilirsiniz.

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.