Türk Piyanistimiz Japonya’da da Birinci Oldu

21 yaşında olan genç piyanistimiz Can Çakmur, Japonya'da düzenlenen Uluslararası yarışmada birinci oldu.

Can Çakmur, dünyanın önde gelen müzik yarışmalarından Japonya’da düzenlenen 10. Uluslararası Hamamatsu Piyano Yarışması’nı birincilikle tamamladı. Ayrıca Oda Müziği Birincilik Ödülü ile ‘Mayor of Sapporo’ ödülü de verildi.

Geçen yıl dünyanın saygın yarışmalarından biri olan İskoç Uluslararası Piyano Yarışması’nda birinciliği alarak büyük bir başarıya imza atmıştı. Genç piyanistimizin dünyada ismi duyulmaya başlamıştı.

 

Bu sene ise onuncusu düzenlenen Hamamatsu International Piano Competition (Hamamatsu Uluslararası Piyano Yarışması)’da finale kalan Can Çakmur birinci olmayı başardı. 400 başvuru arasından değerlendirilerek finale kadar gelen Çakmur, finalde beş kişiyle yarıştı ve seçtiği Kawai piyanosuyla herkesi mest etmeyi başardı. Finalistlerin sıralaması ise şu şekilde oldu:

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, 10. Uluslararası Hamamatsu Piyano Yarışması’nı birincilikle tamamlayan piyano sanatçısı Can Çakmur’u tebrik etti.

Bakan Selçuk, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda “Dünyanın en önemli müzik yarışmalarından 10. Uluslararası Hamamatsu Piyano Yarışması’nı birincilikle tamamlayarak ülkemizi başarıyla temsil eden yıldız piyanistimiz Can Çakmur’u yürekten kutluyorum. Başarılarla dolu daha nice dokunuşlara…” ifadelerini kullandı.

 

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.