Türk Tabipleri Birliği Virüsten Korunmanın Yollarını Açıkladı

Fotoğraf; ttb.org.tr

Türk Tabipleri Birliği Kovid-19’dan temel korunma yöntemlerini maddeler halinde sıraladı.

Çin’in Wuhan kentinde başlayan ve tüm dünyaya yayılan korona virüsü hastalığının, dün Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın yaptığı açıklama ile Türkiye’de de görüldüğü öğrenildi.

Sabah Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yaptığı açıklama ile koronavirüsü vakası bulunan vatandaşın iyi olduğu, ülkede herhangi bir salgının bulunmadığı belirtildi.

Türk Tabipleri Birliği, virüsten korunma yöntemlerini maddeler halinde sıraladı.

Açıklanan önemli noktalar şu şekilde;

1- Hastalık, hasta kişilerin oksürmesi, aksırması ve hapşırması sonrası saçılan damlacıkların yoluyla sağlam kişilere bulaşmaktadır. Bu damlacıkların etrafa saçılması önlemeye çalışılmalıdır.

2-Genel bir önlem olarak kalabalık ortamlara girilmemeli, öksüren, aksıran ve hapşıran kişilerden en az 1 metre uzakta durulmalıdır.

3- Korunmada en etkin yöntem diğer birçok hastalıktan korunmada olduğu gibi el temizliğidir. Ellerin temiz olması, sadece Koronovirüsten değil, diğer tüm solunum yollarında hastalık yapan virüslerden korunmayı sağlar. Bu amaçla el temizliğine dikkat edilmesi, temiz olmayan ellerin göz, ağız ve buruna götürülmemesi çok önemlidir.

4- El temizliğinin sağlanabilmesi için eller sık sık, parmak aralarını, el sırtını, tırnakları ve başparmağı da içerecek şekilde sabunlanarak en az 20 saniye süreyle yıkanmalıdır.

5- Maske kullanımı genel olarak öksürüğü olan kişiler için önerilmektedir. Bu anlamda sağlam bireyleri maske takmasına gerek yoktur. Maske kullanımı temizliği ile birlikte yapılmadığında koruma sağlamamaktadır.

6- Sağlık çalışanları ve hasta kişilere bakan aile bireyleri ya da görevliler mutlaka maske kullanmalıdır.

7- Yeni koronavirüs hastalığının görüldüğü ülkelere ve bölgelere seyahat edenler ya da bu bölgelerden gelen kişilerle temas edenler ateş, öksürük, nefes darlığı yakınmaları olduğunda en yakın sağlık kuruluşuna başvurmalıdır.

Türkiye Cumhuriyeti Sağlık Bakanlığı Önerileri

Öte yandan Türkiye Cumhuriyeti Sağlık Bakanlığı halkı evde ne yapılması gerektiği konusunda bilinçlendirdi.

Bakanlık, son 14 gün içinde Yeni Koronavirüs Hastalığı (COVID-19) görülen ülkelerden birinden geldiyseniz -ateş, öksürük, solunum sıkıntısı gibi belirti ve bulgularınız olmasa bile- 14 gün süresince EVDEN ÇIKMAMALISINIZ şeklinde uyardı.

Bakanlığın evde yapmanız gerekenler başlığı altında sunduğu maddeler şu şekilde;

-Ziyaretçi kabul etmeyin,

-Mümkünse ayrı bir odada kalın,

-Odanızı sık sık havalandırın,

-Evin ortak alanlarında mutlaka tıbbi maske takın,

-Mümkünse ayrı tuvalet ve banyo kullanın,

-Ayrı tuvalet ve banyo yok ise bu alanlarda mutlaka maske takın,bu alanları her kullanım sonrası temizleyin,

-Sık sık el hijyeni sağlayın (ellerinizi su ve normal sabunla yıkayın veya akollü el antiseptiği ile ovalayın)

-Tabak, bardak, havlu gibi eşyalarınızı ayırın, ortak kullanmayın.

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.