Türkan Saylan’ın 12. Ölüm Yıldönümü

Türkiye’de sağlık, eğitim ve bir çok alanda büyük emeği bulunan Türkan Saylan’ın ölümünün 12. yılında anıldı.

Türkiye’de cüzzam hastalarına ilk kez şifa bulan, pek çok vakıfta büyük emeği olan ve başkanlığını sürdüren Türkan Saylan, 18 Mayıs 2009 tarihinde 17 yıldır savaştığı meme kanseri nedeniyle vefat etti.

Türkan Saylan Kimdir?

13 Aralık 1935 günü doğan Türkan Saylan, SSK Nişantaşı Hastanesi’nden Deri ve Zührevi Hastalıklar Uzmanlığını aldı. Hemen ardından  İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi Dermatoloji Anabilim Dalı’nda Başasistanlığa başladı. İngiltere’de ileri eğitim görmesiyle, İngiltere ve Fransa’da kısa süreli çalışmalar yaptı.

1976 yılında lepra (cüzzam) çalışmalarına başladı, Cüzzamla Savaş Derneği ve Vakfı’nı kurdu. 1986’da kendisine Hindistan’da “Uluslararası Gandhi Ödülü” verildi. 2006 yılına kadar Dünya Sağlık Örgütü’nün lepra konusunda danışmanlığını yapmıştır. Uluslararası Lepra Birliği’nin (ILU) kurucu üyesi ve başkan yardımcısıdır. Avrupa Dermato Veneroloji Akademisi’nin ve Uluslararası Lepra Derneği’nin üyesidir. Dermatopatoloji Laboratuvarının, Behçet Hastalığı ve Cinsel İlişkiyle Bulaşan Hastalıklar Polikliniklerinin kurulmasında yer aldı. 1981-2002 yılları arasında 21 yıl gönüllü olarak Sağlık Bakanlığı İstanbul Lepra Hastanesi Başhekimliği’ni yaptı.

1957’de evlendi ve bu evlilikten iki oğlu oldu. Biri grafiker diğeri hekim iki oğlundan iki torunu vardır. Son 17 yıldır meme kanseri hastası olan Saylan, 18 Mayıs 2009 tarihinde saat 04.45’te vefat etti. Vefat ettiğinde gönüllü kuruluş olarak ÇYDD’nin Genel Başkanlığını, TÜRKÇAĞ ve KANKEV Vakfı Başkanlığı ile Cüzzamla Savaş Derneği ve Vakfı Başkanlığı’nı sürdürmekteydi.

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.