Türkiye Bu yıl da ABD Yaptırımlarına Maruz

Economist dergisi bu haftaki sayısında, Türkiye’nin Rus füzelerini teslim almasıyla geçen yıl olduğu gibi bu yıl da Amerikan yaptırımlarına maruz kalma riskiyle yüz yüze geleceğini yazdı.

Economist, Rusya’dan sipariş edilen iki S-400 bataryasının kendi radarı, komuta merkezi ve füze rampasıyla birlikte geldiğini, 2,5 milyar dolarlık bu fiyatın çoğu rakip sisteme göre daha hesaplı olduğunu vurguladı.


Economist, “Ancak bu, Türkiye’ye daha pahalıya patlayabilir” diyor ve Ankara anlaşmayı bozmadıkça ya da sistemin NATO’ya arz ettiği riski azaltmadıkça, ülkenin Amerikan ambargolarıyla karşılaşabileceğini belirtiyor.

“Türkiye Cumhurbaşkanı için anlaşma anlaşmadır” diyen Economist, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Türkiye’nin NATO ve Amerika’nın şiddetle karşı çıktığı Rus hava ve füze savunma sistemini satın alması konusunda 6 Mart’ta söylediği “Hiç kimse bizden tükürdüğümüzü yalamamızı istemesin” şeklindeki sözlerini hatırlatıyor ve “Zaman azalıyor. Rusya, füze bataryalarından ilkini Temmuz’da teslim etmeyi planlıyor”  şeklinde yazan dergi, “Alımın kamuoyuna açıklandığı 2017’de başlayan S-400 tartışması son dönemde iyice gerildi. Erdoğan’ın açıklamasından günler sonra Amerikan Savunma Bakanlığı Pentagon, Türkiye’nin “ağır sonuçlarla karşılaşabileceği” uyarısında bulundu.
Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.