Ekonomik Büyüme Yavaşladı

ekonomi 2.9 büyüdü

Türkiye Ekonomisi Yılın İkinci Çeyreğinde Yüzde 2.9 Büyüdü

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre, ekonomi ikinci üç aylık dönemde yüzde 2.9’la beklentilerin altında büyüdü. CNBC-e anketinde büyümenin ortalama yüzde 3.3 olması bekleniyordu.

İlk çeyrekte yüzde 3.2 olarak açıklanan büyüme verisi yüzde 3.3’e revize edildi. İlk altı aylık büyüme de yüzde 3.1 oldu. 2011 için daha önce açıklanan yüzde 8.5’lik büyüme revize edilmedi.

İkinci çeyrekte gayri safi yurt içi hasıla cari fiyatlarla yüzde 10.3 artışla 349 milyar 630 milyon lira düzeyinde gerçekleşti.  

Ekonomide tüketim ikinci çeyrekte yüzde 0.5 daraldı. Kamu harcamaları yüzde 4.4 büyüme kaydederken, kamu sektörü yüzde 4, özel sektör de yüzde 7.9 daraldı.

Sektörlere bakıldığında en hızlı büyüyen yüzde 7.1’le gayrimenkul, kiralama ve iş faaliyetleri oldu. Tarım yüzde 3.5, inşaat yüzde 0.4, imalat sanayii yüzde 3.4 büyüme kaydetti.

Dünya gazetesinin haberine göre, ithalattaki düşüş ve tartışmalı “altın ihracatı” ile büyüyen net ihracatın ilk yarıda büyüme oranına katkısı 5.2 puan oldu. Habere göre, net ihracattaki bu katkı olmasaydı ilk yarıda yüzde 2.1 küçülme yaşanacaktı. İran’a petrol karşılığı “altınla ödeme”nin ihracat olarak gösterildiği iddiaları nedeniyle tartışmalı “altın ihracatı” kalemindeki rekor artış sayesinde net ihracatta hızlı bir büyüme yaşandı. Bu da milli gelirdeki büyümenin ana kaynağını oluşturdu.

Uzmanlar, 2012 yılı için öngörülen yüzde 4’lük büyüme hedefinin zor tutturulacağını belirtiyor. Ekonomideki yavaşlama eğiliminin giderek güçlendiği dikkati çekiyor.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.