Türkiye Eskrim Federasyonu Başkanı Müminhan Bilgin;3 bin lisanslı sporcu sayısına ulaşmayı hedefliyoruz.

TRABZONTürkiye Eskrim Federasyonu Başkanı Müminhan Bilgin, yıl sonuna kadar 40 ilde en az 3 bin lisanslı sporcu sayısına ulaşmayı hedeflediklerini söyledi.

Bilgin, 9-10 Ekim 2010 tarihlerinde Trabzon’da yapılacak Eskrim Büyükler Türkiye Kupası’yla ilgili TSYD Trabzon Şubesi’nde düzenlediği basın toplantısında, Trabzon’da 75 yıl aradan sonra düzenlenecek Eskrim Büyükler Türkiye Kupası müsabakalarına 120 sporcunun katılacağını belirtti.

Federasyon olarak son 4 yılda büyük atılımlar gerçekleştirdiklerini ifade eden Bilgin, “Göreve geldiğimizde 250-300 civarında sporcusu sayısı 2 bin 378’e ulaştı. Şu anda 34 ilde eskrim yapılıyor. Yıl sonuna kadar bu sayıyı 40 ile ve 3 bin sporcuya çıkartmayı hedefliyoruz.” dedi.

Türkiye’de bireysel sporların ne getirdiğinin pek bilinmediğini anlatan Bilgin, “Şuanda başarılı olan sporculara asgari ücret onaranında olimpik maaş bağlanıyor. Spora devam edip başarılara arttıkça da bu maaşa takviye yapılıyor. Dolayısıyla bu çocuklarımız spor yaparken geleceklerini de kazanacaklar.” diye konuştu.

Basın toplantısına Federasyon Başkanı Bilgin’in yanı sıra Eskrim Federasyonu Trabzon İl Temsilcisi Ahmet Öztürk ile Trabzonlu sporculardan Büşra ve Remziye Varol kardeşler ile Aybüke Öztürkmen de katıldı.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.