Türkiye-Fransa Gerilimi

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Fransa Cumhurbaşkanı için ‘Macron’un zihinsel noktada bir tedaviye ihtiyacı var.’ sözleri iki ülke arasında gerilimi yükseltti.

Geçtiğimiz hafta Fransa’da Samuel Paty isminde bir öğretmenin Hz. Muhammed ile alay eden bir karikatürü sınıfta göstermesi ardından başı kesilerek öldürülmesi kamuoyu tarafından büyük dikkat çekmişti.

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yaptığı açıklamalarda son dönemde Avrupa’da artan İslam karşıtlığını eleştirmişti.

Paty’nin öldürülmesi üzerine Fransa’nın tepkisi ise bazı kentlerdeki kamu binalarına Hz. Muhammed’in karikatürünün yansıtılması oldu.

Erdoğan’dan yaşananlar üzerine sert tepki gelerek “Macron’un zihinsel noktada bir tedaviye ihtiyacı var. İnanç hürriyetinden, inanç özgürlüğünden anlamayan, kendi ülkesinde yaşayan milyonlarca farklı inanç mensubu insanlara bu şekilde davranan bir devlet başkanına başka ne denilebilir, öncelikle akli noktadan kontrol” açıklamasında bulundu.

ABD merkezli Bloomberg’e konuşan üst düzey bir Fransız yetkili ismini gizleyerek açıklamalarda bulundu. Elysee Sarayı’nda görevli olan fakat ismini açıklamayan yetkili, “Erdoğan’ın Macron hakkındaki sözleri acımasız, agresif ve Fransız değerlerine bir saldırı. Büyükelçi’nin çağrılması güçlü bir diplomatik mesaj” yorumunu yaptı. Yetkili, “Fransız büyükelçi ile görüştükten ve onun yorumlarını dinledikten sonra daha çok önlemler alınabilir” dedi.

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron,Samuel Paty’nin cenaze töreninde özgürlükleri savunmaya devam edeceklerini ifade ederek, Hz. Muhammed’e hakaret eden karikatürlerden vazgeçmeyeceklerini dile getirmişti.

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.