“Türkiye İle Savaşmak İstemiyoruz”

Suriye Dışişleri Bakanı Velid Muallim (wikimedia)

Suriye Dışişleri Bakanı Muallim, “Suriye ve Türk ordularının savaştığını görmek istemiyoruz.” dedi.

Suriye Dışişleri Bakanı Velid Muallim, Çin’e ziyareti gerçekleştirdiği sırada Türkiye ile Suriye arasında bir çatışma görmek istemediğini açıkladı.

Muallim, Türkiye’ye yönelik verdiği bu önemli mesajı, Çin hükümeti Dışişleri Bakanı Wang Yi ile birlikte düzenlenen ortak brifing sırasında verdi.

Muallim’in bu açıklaması, Suriye’nin 8 yıldır devam eden iç savaşında 2 gün önce tekrar Türkiye’nin nasibini alması sebebiyle olmuştu.

Savunma Bakanlığı’ndan bir açıklama yayınlanmıştı;

“Suriye rejim güçlerinin İdlib Gerginliği Azaltma Bölgesinde kontrol ettiği Tall Bazan bölgesinden, Murak bölgesinde yer alan 9 numaralı Gözlem Noktamıza kasıtlı olduğu değerlendirilen top/havan atışları ile bir saldırı gerçekleştirilmiştir. Saldırıya bölgedeki ağır silahlarla anında karşılık verilmiştir. Yapılan saldırıda personel zayiatı olmayıp; üs bölgemizde yer alan, tesis, teçhizat ve malzemelerden bir kısmı kısmi hasar görmüştür. Saldırıyla ilgili olarak Rusya nezdinde gerekli girişimlerde bulunulmuştur.  Durum yakından takip edilmektedir” açıklamasını yaparak ilk defa Esad rejimini vurduklarını duyurmuştu.

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.