Türkiye, Kandil’e hava harekatı yaptı

Fot: Getty Images/ALBERTO PIZZOLI

Dün Hakkari’de mayınlı tuzak sonucu 9 asker ve bir köy korucusunun şehit edilmesi üzerine Diyarbakır 2’inci Hava Hareket Komutanlığı 8’inci Ana Hava Jet Üssü’nden kalkan F-16 savaş uçakları Kuzey Irak’taki PKK kamplarına bomba yağdırdı. Genel Kurmay yaptığı açıklamada hava harekatında 60 hedefin, top atışında da 168 hedefin vurulduğunu açıkladı.

Terör örgütünün Kuzey Irak’ta bulunan kamplarını bombalayan uçakların saat 23.00 sıralarında üslerine geri döndüğü ve saat 02. 45 sularında tekrar havalandıkları ve ard arda havalanan 6 F-16 savaş uçağının Kuzey Irak sınırına yöneldiği ve PKK kamplarını bombalamaya devam ettikleri öğrenildi.

Genelkurmay Başkanlığının resmi internet sitesinde harekatla ilgili yapmış olduğu açıklama şu şekilde:

1. 17 Ağustos 2011 günü akşam saatlerinden itibaren bölücü terör örgütüne ait Kandil Dağı, Hakurk, Avaşin-Basyan, Zap ve Metina Bölgesindeki 60 hedefe, Türk Hava Kuvvetleri uçakları tarafından başarılı bir taarruz harekatı icra edilmiştir.

2. Görevlerini başarıyla tamamlayan uçaklarımız emniyetle üslerine dönmüşlerdir.

3. Ayrıca, hava harekatı öncesinde; Zap, Avaşin-Basyan ve Hakurk Bölgelerinde tespit edilen 168 hedef, topçu silahları ile yoğun olarak ateş altına alınmıştır.

4. İcra edilen harekatta, her zaman olduğu gibi sadece bölücü terör örgütü hedef alınmış, sivil halkın olumsuz etkilenmemesi için gerekli hassasiyet gösterilmiştir.

5. Türk Silahlı Kuvvetlerinin yurt içi ve yurt dışındaki benzer faaliyetleri, Irak’ın kuzeyini güvenli bir yaşam alanı ve Türkiye’ye saldırı üssü olarak kullanan bölücü terör örgütü etkisiz hale getirilinceye kadar kararlılıkla sürdürülecektir.

Kamuoyuna saygı ile duyurulur.

Terör örgütünün eylemleri son dönemde artış gösterirken dünkü Hakkari’de ki mayınlı pusu bardağı taşıran son damla oldu. İslam İşbirliği Teşkilatı’nın Somali toplantısı nedeniyle İstanbul’da bulunan Başbakan Erdoğan saldırı haberinin ardından kurmaylarıyla bir araya gelerek bir değerlendirme yaptı. Değerlendirme sonrası PKK’nın Kuzey Irak’ta yuvalandığı Kandil Dağı ve Zap Bölgesi’ne hava harekatı başlatılması kararı çıktı. Erdoğan’ın toplantı sonrası ‘‘Artık söz bitmiştir, bundan sonrası gereken yapılır.’’açıklamasını yaptı.

Hazırlık Yapıldı

Hükümet Hava Kuvvetleri’ne taarruzun başlamasıyla ilgili hazırlıkların tamamlanması talimatını verdi. Hava Kuvvetleri karargahında Diyarbakır 2’inci Taktik Hava Kuvvetleri Komutanlı’ğına hava harekatı için hazırlık emri verildi.

İnsansız Hava Araçları (İHA) ile PKK’nın Kandil Dağı’ndaki hareketliliğe ilişkin koordinatlar ile Amerika Birleşik Devletleri’nin istihbarat bilgileri de değerlendirilerek hedef koordinatlar belirlendi.

Saat 20.05’de Diyarbakır’dan gece görüş ve vuruş kabiliyetine sahip, 181. Filo Pars ikili kol halinde 14 adet F-16C/D uçakları hareketlendi. Uçakların Hakkari’nin Irak sınırında bulunan Çukurca, Şemdinli ile Yüksekova ilçeleri semalarından geçerek Irak sınırının sıfır noktasına gittikleri gözlemlendi. Türk Hava Kuvvetlerine ait jetler, önce PKK’nın en büyük kampı olan Kandil ve Zap’taki 17 uçaksavar bataryasını bombalayarak etkisiz hale getirdi. PKK kamplarında lazer sistemi ile önceden işaretlenen hedeflere bomba yağdırıldı.

Aynı anda PKK’ya yakın internet siteleri uçakların başta Kandil Dağı olmak üzere, Türkiye- İran sınırındaki Hinere, Zap, Hakurk kamplarını bombaladığını duyurdu. Kandil’deki Kozine, Zergele, Dola Akoyan, Dola Balayan, Suredi, Şehit Harun ve Şehit Rojhat kırsalındaki hedefler vuruldu.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.